Diecezjalny Dzień Jedności Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym

W Knurowie bp Adam Wodarczyk sprawował uroczystą Mszę św. w ramach Diecezjalnego Dnia Jedności Odnowy w Duchu Świętym

ks. S. Kreczmański

2018-10-27

W homilii pytał zebranych, co zrobili z darami otrzymanymi od Trzeciej Osoby Bożej.

Biskup Wodarczyk nawiązał do historycznego wydarzenia, jakim było przemówienie św. Jana Pawła II na Placu Zwycięstwa w Warszawie. - Czerwiec przyszłego roku, to dokładnie 40 lat od tego, gdy św. Jan Paweł II w czasie I Pielgrzymki do Ojczyzny w Wigilię Pięćdziesiątnicy zawołał: „Niech zstąpi Duch Twój” (…). 40 lat to tyle, ile miał naród wybrany, aby przejść z Egiptu do ziemi Obiecanej – mówił. Po chwili dodał, że po przeżytych 40 latach należy zapytać się „co zrobiliśmy z darami Ducha, które otrzymaliśmy”.

- Po trudnym czasie komunizmu przyszedł nowy czas i okazało się, że nowa rzeczywistość to wielkie wyzwanie – mówił kaznodzieja. Zauważył, że na te czasy Bóg „dawał swoje słowo szczególnie przez Jana Pawła II”. – To jest ważny moment, abyśmy pytali się: cośmy z tym słowem, które nam dawał zrobili? Na ile zrealizowaliśmy przedstawiony przez niego program? – pytał.

O samej grupie Odnowy w Duchu Świętym mówił ks. Krzysztof Tabath, proboszcz knurowskiej parafii.

- Już 25 lat modlitwa tej grupy buduje wspólnotę naszej parafii. Gromadzi ludzi, którzy w mocy Ducha Świętego i za Jego natchnieniem modlą się nie tylko w swoich intencjach, ale także w intencjach parafii i całego Kościoła – mówił.

Również obecny na Eucharystii ks. Jan Buchta, emerytowany proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej podzielił się swoimi wspomnieniami dotyczącymi początków knurowskiej wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. – Pamiętam, kiedy p. Marek Grabowski przyszedł do mnie. Właśnie wrócił z wojska i powiedział, że chce w parafii założyć wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym. I tak to się wszystko zaczęło – powiedział. W tworzeniu grupy dużą rolę odegrała p. Małgorzata Szkoda oraz ks. Marek Zientek, który był opiekunem duchowym wspólnoty.

Podczas Eucharystii bp Wodarczyk pobłogosławił także sztandar wspólnoty, który powstał z inicjatywy ks. Piotra Larysza. Oprócz wizerunku knurowskiego kościoła na sztandarze znajduje się także ryngraf Matki Bożej Częstochowskiej, jak również podobizna Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, karmelitanki z Betlejem, zwanej „Małą Arabką”. Jest ona patronką knurowskiej wspólnoty, która także posiada jej relikwie. Sama kolorystyka nawiązuje do ostatnich Światowych Dni Młodzieży. – Chciałbym podkreślić, że ten sztandar niejako łączy „stare” z „nowym”. Nawiązuje do wielowiekowych tradycji sztandarów w Kościele, a jednocześnie prezentuje duchowość bliską współczesnemu Kościołowi – mówił bp Wodarczyk po pobłogosławieniu sztandaru.

Początki Katolickich Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym sięgają 1967. W Polsce pierwsze grupy modlitewne pojawiły się w 1976. Obecnie w samej archidiecezji katowickiej działa ponad 30 wspólnot Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. Archidiecezjalnym moderatorem wspólnot jest ks. Tadeusz Skrzypczyk.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest