Konferencja Prasowa nt. budowy w Warszawie pomnika Korfantego

Instytut Pamięci Narodowej podał, że sfinansuje w Warszawie budowę pomnika Wojciecha Korfantego

Wizualizacja pomnika Wojciecha Korfantego

Wizualizacja pomnika Wojciecha Korfantego

zdjęcie: prof. Karol Badyna

ks. S. Kreczmański

2018-10-29

Z tej okazji w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa z udziałem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, dyrektora IPN w Katowicach Andrzeja Sznajdera oraz prezesa IPN w Warszawie Jarosława Szarka.

– Od wielu lat trwały starania, aby w sposób godny, właściwy upamiętnić tego wielkiego Polaka. Człowieka, który oddał bardzo wiele, aby Rzeczpospolita Polska była wolnym, demokratycznym i silny państwem – mówił wojewoda śląski. Przypomniał, że Wojciech Korfanty został zaliczony jako jeden z sześciu ojców niepodległości – dodał.

Wskazał również, że brakowało pewnego symbolicznego upamiętnienia dzieł, których dokonał jako wieloletni poseł czy dyktator III Powstania Śląskiego. – Brakowało tego symbolu, że jego postawa, jego zachowanie, jego życie zostanie docenione z perspektywy stolicy RP – mówił wojewoda.

Wojewoda śląski podziękował także za sfinansowanie pomnika władzom kraju. Przypomniał, że „Wojciechowi Korfantemu zawdzięcza wiele cała Rzeczpospolita Polska”. – Mogę poinformować, że Prezes Rady Ministrów oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej podjęli to zobowiązanie finansowe, aby ten pomnik został sfinansowany ze środków budżetu państwa.

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślał, że Wojciech Korfanty jest zasłużonym politykiem dla całej Polski. – Wojciech Korfanty kilka dni po uzyskaniu niepodległości przez Polskę przybył do Warszawy, gdzie był entuzjastycznie witany – mówił.

Andrzej Sznajder dyrektor IPN oddziału w Katowicach przypomniał, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2019 rokiem Powstań Śląskich”. – To wielkie zobowiązanie. Publikacja albumu, wzniesienie pomnika i szereg innych działań będziemy chcieli potraktować, jako próbę wyprowadzenia z cienia historii Śląska, która miała miejsce między rokiem 1918, a 1922. Chcemy opowiedzieć Polsce o Śląsku. O tym, jak wracała jego część w granice Rzeczypospolitej – stwierdził.

Pomnik Wojciecha Korfantego powstanie w Warszawie u zbiegu Al. Ujazdowskich oraz ul. Agrykoli, przed ogrodzeniem parku Łazienkowskiego. Będzie przedstawiał postać Korfantego opartego o mównicę. Jest to nawiązanie do słynnego przemówienia z Reichstagu z 25 października 1918, w którym upomniał się on o zjednoczenie wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego oraz dostępu do morza.

Latest