Kopię Całunu Turyńskiego umieszczono w bazylice w Piekarach Śląskich

Podczas Eucharystii ks. Krzysztof Fulek proboszcz piekarskiego sanktuarium pobłogosławił kopię Całunu Turyńskiego.

zdjęcie: Marta Sudnik-Paluch

ks. S. Kreczmański

2019-03-10

Już w najbliższy wtorek rozpoczną się piekarskiej bazylice rekolekcje, które poprowadzi ks. Zbigniew Dudek. Na zakończenie ćwiczeń duchownych odbędzie się procesja z Całunem do kościoła kalwaryjskiego.

- Człowiek, którego odbicie znalazło się na płótnie był torturowany w sposób wyjątkowo bestialski. Nim wykrwawił się na śmierć, znosił ciężkie tortury – mówił ks. Adam Zgodzaj podczas homilii w czasie Eucharystii z pobłogosławieniem kopii Całunu Turyńskiego. – Przeprowadzone najnowsze badania z użyciem mikroskopii elektronowej w rozdzielczości atomowej nie dają odpowiedzi na źródło, przyczynę i metodę powstałego na płótnie wizerunku – dodał.

Przytoczył także słowa papieża Benedykta XVI, który pielgrzymując do Całunu Turyńskiego powiedział o nim, że „jest to płótno pogrzebowe, w które był owinięty ukrzyżowany człowiek, o cechach we wszystkim odpowiadającym temu, co Ewangelie mówią o Jezusie”.

Ks. Zgodzaj zachęcał także do wielkopostnej refleksji nad swoim życiem. – Jak zamierzam wykorzystać ten czas, który rozpoczęliśmy w Środę Popielcową – pytał. Zachęcał do tego, by zostawić „na zewnątrz” wszystkie troski. – Stańmy przed obliczem Jezusa z Nazaretu. Wpatrujmy się w rany Zbawiciela obecne na kopii Całunu – dodał.

Wiernych, którzy będą chcieli adorować wizerunek ukrzyżowanego umieszczonego na płótnie Piekarskie Bractwo Kalwaryjskie wraz z chórem kameralnym „Legato” zaprasza na nabożeństwa pasyjne w kolejne piątki Wielkiego Postu. W ich trakcie będzie rozważana Męka Chrystusa, której widzialne ślady umieszczone są na kopii Całunu.

Kopia Całunu została sprowadzona z Turynu do Piekar Śląskich. Jest wiernym odwzorowaniem oryginału znajdującego się we Włoszech. Obecnie pobłogosławiona przez ks. Krzysztofa Fulka znajduje się w piekarskiej bazylice. Za niespełna tydzień zostanie przeniesiona w uroczystej procesji i umieszczona w kościele na piekarskiej Kalwarii.

Więcej informacji na stronie Piekarskiego Bractwa Kalwaryjskiego

Latest