Ks. Władysław Basista honorowym obywatelem miasta Katowice

W 153 rocznicę nadania Katowicom praw miejskich ks. Władysław Basista otrzymał honorowe obywatelstwo miasta.

zdjęcie: Marcin Iciek/Radio eM

ks. S. Kreczmański

2018-09-11

Odznaczony jest cenionym logopedą, wykładowcą homiletyki i fonetyki w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym.

Ks. Basista podczas uroczystości nie ukrywał zdziwienia i zaskoczenia, że otrzymał takie wyróżnienie. – Na wiadomość, że mam otrzymać honorowe obywatelstwo bardzo się zdziwiłem, chociaż miasto bardzo kocham. Katowice są dla mnie taką drugą ojczyzną po Niedobczycach, tam się urodziłem, tam spędziłem dzieciństwo, ale od młodości o Katowicach marzyłem – mówił podczas sesji Rady Miasta.

Oprócz ks. Basisty honorowe obywatelstwo Katowic zostało nadane także Stanisławowi Płatkowi, który był przywódcą strajku na kopalni „Wujek”. Również podczas sesji Rady Miasta wyróżniono Uniwersytet Śląski tytułem zasłużonego dla miasta.

Ks. Władysław Basista urodził się w 1928 w Niedobczycach. Święcenia przyjął w 1954. Studiował homiletykę w Warszawie oraz fonetykę w Instytucie Fonetycznym w Katowicach. Ukończył także pedagogikę oraz filologię polską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Był m.in. członkiem Sekcji Kaznodziejskiej Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ogólnego. Obecnie mieszka w Katowicach przy parafii św. Józefa na Załężu.

Latest