Kurs dla fotografów i kamerzystów

Blisko 200 osób uczestniczy w dwudniowym kursie fotografów i kamerzystów ceremonii liturgicznych.

ks. S. Kreczmański

2018-03-13

W czasie dwudniowego szkolenia uczestnicy kursu zapoznają się z podstawowymi zasadami fotografowania i filmowania ceremonii liturgicznych w kościołach.

Prelegenci zapoznają uczestników kursu z podstawami liturgiki, której znajomość jest niezbędna, aby w sposób odpowiedni towarzyszyć celebrowanym sakramentom. Będzie też mowa o podstawach fotografowania w obiektach sakralnych, które często stanowią duże wyzwanie dla fotografów chociażby z uwagi na trudne warunki oświetleniowe.

- Pamiętajcie, że przede wszystkim jesteście uczestnikami liturgii, którą fotografujecie, czy filmujecie. Dlatego trzeba zachować sacrum tej przestrzeni – mówił do uczestników kursu ks. Grzegorz Śmieciński, ceremoniarz archidiecezjalny.

Kurs kładzie też duży nacisk na fotografię ślubną, którą przede wszystkim będą się zajmowali kamerzyści i fotografowie. – Pamiętajcie, żeby przed każdą celebracją pójść wcześniej do kapłana, który będzie przewodniczył liturgii i ustalić z nim co, i jak będzie fotografowane czy filmowane – mówił na wstępie ks. Bogdan Kania, referent Wydziału Duszpasterskiego katowickiej kurii. – Dobry fotograf, to taki, którego w ogóle albo prawie wcale nie widać – dodaje.

- Chciałbym się podzielić z kursantami swoim doświadczeniem fotografowania. Chciałbym im też opowiedzieć o pasji, jaką jest fotografowanie – stwierdza Józef Wolny, kierownik działu fotograficznego Gościa Niedzielnego, który także prowadzi zajęcia w ramach kursu.

Kurs dla fotografów i kamerzystów ceremonii liturgicznych jest organizowany przez Wydział Duszpasterstwa katowickiej kurii raz do roku. Tylko osoby, które ukończyły kurs mogą ubiegać się o pozwolenie na fotografowanie lub nagrywanie liturgii w kościołach archidiecezji.

ZOBACZ GALERIĘ

Latest