Lourdes: Zawierzenie archidiecezji katowickiej Matce Bożej z Lourdes

W grocie Massabielskiej abp Wiktor Skworc zawierzył archidiecezję katowicką Matce Bożej z Lourdes.

zdjęcie: Roman Koszowski/Foto Gość

ks. S. Kreczmański

2019-05-09

– Tu na francuskiej ziemi, chcemy Ci raz jeszcze powierzyć nasz lokalny Kościół – wspólnotę uczniów Twojego Syna (…). Zawierzamy Tobie naszą archidiecezję – lokalny Kościół, który przygotowuje się do jubileuszu 100-lecia istnienia – mówił abp Skworc.

Metropolita katowicki Matce Bożej powierzał także sprawę dzieci i młodzieży. – Uproś dla nich łaskę czystych serc, wolnych od zepsucia grzechem i zgorszenia. Niech ich udziałem stanie się oglądanie Boga twarzą w twarz, według Chrystusowego błogosławieństwa – powiedział.

Modlił się także za rodziny archidiecezji katowickiej. – Niech zawsze czują ciepło Twej dyskretnej obecności, macierzyńską czułość i troskę – mówił. Dodał, by były „domowymi Kościołami, zjednoczonymi z Bogiem i szkołami bezinteresownej służby bliźnim”.

Podczas modlitwy abp Wiktor zawierzał także sprawę nowych powołań oraz prosił o świętość dla kapłanów pracujących w archidiecezji katowickiej oraz tych wszystkich, którzy posługują poza nią tak wśród Polonii, jak i jako „fidei donum” czyli dar Kościoła dla innych wspólnot.

Abp Skworc wspomniał również o katechetach, którzy „w szkole i w parafii ofiarnie katechizują, nie zrażając się trudnościami, i ukazują światło Prawdy”. Modląc się za poszczególne stany życia w Kościele nie zapomniał o osobach, które wybrały życie samotne w świecie. – Niech czas ich pielgrzymowania wypełni miłość, bezinteresowna służba bliźnim, rodzinom i lokalnym społecznościom”.

– Ty wiesz, czym jest cierpienie – ów miecz boleści, przeszywający Twe serce. W Twoje matczyne dłonie składamy wszystkich chorych i osoby w podeszłym wieku. Niech znajdą ulgę w cierpieniu i umocnienie w dolegliwościach związanych z upływem lat i sił. Niech znajdą pomoc i zrozumienie. Niech służba zdrowia – zdrowa w strukturach i systemie finansowania – okazuje im zawsze samarytańskie oblicze – mówił abp Skworc.

Metropolita katowicki w Grocie Objawień zawierzał także przyszłość Kościoła. – Prosimy Cię, ucz nas, Maryjo, cierpliwego budowania Królestwa Twojego Syna, siania ewangelicznego ziarna w glebę serc przyszłych pokoleń. Wstąp w nasze miasta i wsie, w osiedla zdegradowane i strzeżone, w nasze wspólnoty parafialne, wspólnoty ruchów i stowarzyszeń!.

W Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem metropolity katowickiego uczestniczyli pielgrzymi, którzy przybyli do Lourdes pociągiem w ramach III Archidiecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych, Niepełnosprawnych i ich Rodzin do Lourdes. Pielgrzymi po Mszy św. mogli skorzystać z okazji do zwiedzania Lourdes oraz miejsc związanych z życiem Bernadety Soubirous. Uczestniczyli także w drodze krzyżowej oraz procesji Eucharystycznej i maryjnej.

PRZECZYTAJ CAŁY AKT ZAWIERZENIA

Latest