Modlitwa za zmarłych biskupów oraz diecezjan w katowickiej katedrze

Metropolita katowicki przewodniczył w katowickiej katedrze Eucharystii za zmarłych biskupów oraz zmarłych diecezjan

zdjęcie: Krzysztof Gawor

ks. S. Kreczmański

2018-11-03

Modlitwa miała miejsce w katowickiej katedrze, wieczorem Dnia Zadusznego. Po Eucharystii kapłani wraz z alumnami śląskiego seminarium zeszli na modlitwę do krypty grobowej biskupów katowickich.

Metropolita katowicki rozpoczynając Mszę św. przypomniał intencje wieczornej modlitwy. - Powierzamy dzisiaj naszych drogich zmarłych. Diecezjan, prezbiterów, biskupów, diakonów. W sposób szczególny chcemy wspomnieć biskupów katowickich – mówił. Wymienił także wszystkich biskupów katowickich oraz pochodzących z Katowic, którzy pełnili posługę w innych lokalnych Kościołach.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił natomiast bp Grzegorz Olszowski. Odniósł się w niej do przeżywanej tajemnicy dnia. - Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Cmentarze są pełne ludzi, którzy odwiedzają groby swoich zmarłych. Dzisiaj wspominamy zmarłych, którzy potrzebują oczyszczenia, by radować się świętością – mówił bp Olszowski podczas homilii.

Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej przypomniał także, że żadna modlitwa za zmarłych nie pozostaje bezowocna. - Każda modlitwa daje pomoc duszom czyśćcowym – mówił. Zaznaczył, że nasza pamięć modlitewna to także wyraz wdzięczności wobec tych, którzy odeszli.

Rozważając tajemnice śmierci bp Olszowski wskazał, że trzeba nam „nieustannego wyznawania wiary, w Tego, który jest „drogą, prawdą i życiem”. – Trzeba nam odkrywać, że wobec bezradności, wobec strachu przed śmiercią, przychodzi orędzie i zapewnienie Jezusa: „Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Mego Ojca jest mieszkań wiele” – mówił.

Po błogosławieństwie na zakończenie liturgii asysta liturgiczna, społeczność Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego oraz celebransi zeszli do krypty grobowej katowickich biskupów, gdzie spoczywają bp Stanisław Adamski, bp Arkadiusz Lisiecki oraz bp Herbert Bednorz.

Całość Dnia Zadusznego zakończyło Misterium Dnia Zadusznego przygotowane przez chór archikatedralny oraz solistów.

Co roku wieczorem w Dzień Zaduszny jest sprawowana Eucharystia w intencji zmarłych biskupów katowickich oraz zmarłych diecezjan. Przewodniczy jej metropolita katowicki. Po liturgii ma miejsce procesyjne przejście do krypty grobowej, w której pochowani są katowiccy biskupi.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ TRANSMISJĘ EUCHARYSTII

 

Latest