Abp Skworc do kapłanów: Rozpalajcie na nowo charyzmat Boży

Przed południem w katowickiej Archikatedrze pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca sprawowano Mszę św. Krzyżma Świętego

zdjęcie: E. Pawlaczyk

ks. S. Kreczmański

2019-04-18

W czasie homilii abp Skworc zachęcał kapłanów do pogłębiania charyzmatów Ducha Świętego.

- Wzywamy Ducha Świętego, aby to On w nas „rozpalił na nowo charyzmat Boży”, który otrzymaliśmy przez włożenie rąk biskupa – mówił abp Wiktor Skworc do kapłanów. Zachęcał do tego, aby „w mocy Ducha Świętego wychodzić do tych, którzy są przeznaczeni przez Boga na to, aby z ust kapłanów słuchać dobrej nowiny, chociaż czasami są daleko od Kościoła”. – Prośmy o to, abyśmy umieli rozpoznawać porę i okoliczności wzywania do nawrócenia i pokuty tych, których Bóg stawia na drodze naszej kapłańskiej posługi; abyśmy umieli ich cierpliwie wysłuchiwać i wytrwale im towarzyszyć – apelował.

Podkreślił, że kapłańska posługa jest podejmowana „w mocy Ducha Świętego, zarówno wtedy, kiedy przez nią ma miejsce głoszenie zbawienia, jak i wówczas, gdy kapłan sprawuje sakramenty i objaśnia ich znaczenie”. – W mocy Ducha Świętego jesteśmy także sługami wspólnoty, stającymi na straży jedności, ale i pojednania – mówił.

Arcybiskup odniósł się także do słów papieża Franciszka, który całemu Kościołowi przypomniał w Panamie słowa Maryi: „Oto ja, służebnica Pańska”. – I w naszym życiu powinno wybrzmieć echo owego fiat, które Maryja wypowiedziała w chwili zwiastowania – mówił metropolita katowicki. – Kapłan jest powołany, aby swoim fiat nieustannie zbliżał się do wzoru, jaki dała mu Maryja, i tak jak Ona poddawał się przewodnictwu Ducha – dodał. Przypomniał, że to właśnie Matka Boża „pomaga wytrwać w ewangelicznym ubóstwie i uczy wsłuchiwać się szczerze i z pokorą w głos sióstr i braci”.

Kaznodzieja odnosząc się do tekstu hymnu do Ducha Świętego przypomniał znaczenie poszczególnych darów Ducha Świętego w życiu każdego kapłana. – Podstawowym darem Ducha jest łaska uświęcająca, wraz z którą otrzymujemy cnoty teologalne: wiarę, nadzieję i miłość, oraz wszystkie cnoty własne, które usprawniają nas do działania w Duchu Bożym. Oprócz tego, do nadprzyrodzonego wyposażenia należą dary Ducha Świętego – mówił metropolita katowicki.

Podziękował także kapłanom i osobom konsekrowanym za nieustanną postawę wierności wobec pojawiających się oskarżeń wobec Kościoła. - Dziękuję w imieniu całego Kościoła zdecydowanej większości księży, którzy są nie tylko wierni swemu celibatowi, ale poświęcają się w posłudze, która stała się dzisiaj jeszcze bardziej trudna przez skandale nielicznych (ale wciąż zbyt wielu) ich współbraci. Dziękuję również wiernym, którzy dobrze znają swoich dobrych pasterzy i stale się za nich modlą i ich wspierają – mówił, cytując papieża Franciszka z końcowego przemówienia wypowiedzianego na koniec spotkania przewodniczących konferencji w sprawie wykorzystywania małoletnich.

Wraz z abp. Wiktorem oraz biskupami pomocniczymi archidiecezji katowickiej Markiem Szkudło, Adamem Wodarczykiem oraz Grzegorzem Olszowskim, jak i abp. seniorem Damianem Zimoniem w koncelebrze stanęli księża przeżywający jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich, jak i inni licznie zebrani prezbiterzy. Nie zabrakło sióstr zakonnych, wiernych świeckich i całej społeczności śląskiego seminarium duchownego.

Na zakończenie Eucharystii metropolita katowicki ogłosił także decyzję papieża Franciszka dotyczącą dwóch kapłanów archidiecezji katowickiej: ks. Edwarda Gorczatego, który pełni posługę misjonarza w Tanzanii oraz emerytowanego ks. Jana Waliczka, który prowadzi Studium Organistowskie. Zostali oni mianowani Kapelanami Jego Świątobliwości.

Podczas Mszy św. zebrano także ofiarę pieniężną, która zostanie przeznaczona na odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu. Użyto także po raz pierwszy nowych naczyń na oleje święte, które zaprojektował artysta rzeźbiarz Tomasz Wenklar.

Msza św. Krzyżma Świętego jest sprawowana w katedrach na całym świecie zasadniczo w Wielki Czwartek przed południem. Podczas Eucharystii błogosławi się olej chorych oraz olej katechumenów, jak również święci się krzyżmo święte. Oleje te będą służyły przez najbliższy rok podczas udzielania sakramentów.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

PRZECZYTAJ HOMILIĘ KSIĘDZA ARCYBISKUPA