Największa pielgrzymka z archidiecezji na Jasną Górę

Ponad 4 tys. ludzi spotka się w sobotę 4 sierpnia w Częstochowie na archidiecezjalnej pielgrzymce do Czarnej Madonny

zdjęcie: Joanna Juroszek/Foto Gość

ks. S. Kreczmański

2018-07-14

73. raz ruszy z 1 sierpnia z Rybnika piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Dzień wcześniej swoje pielgrzymowanie rozpoczną grupy z Jastrzębia-Zdroju oraz Pszowa, by dołączyć do pielgrzymki rybnickiej. Również pątnicy z Katowic w tych dniach rozpoczną swoje pielgrzymowanie, aby spotkać się na Jasnej Górze z pozostałymi uczestnikami pielgrzymki .

Największa pielgrzymka z archidiecezji katowickiej w sumie gromadzi około 3,5 tys. osób. Doliczając tych, które dojadą do pątników na Jasną Górę autokarami oraz przyjdą na to wydarzenie z innych miejsc archidiecezji w sumie będzie ponad 4 tys. uczestników.

W tym roku na czele pielgrzymki rybnickiej stanie jej nowy kierownik, ks. Paweł Zieliński. Obejmuje tę funkcję po ks. Marku Bernackim, który kierował pielgrzymką przez ostatnie 14 lat. Wcześniej to zadanie przypadło ks. Zygmuntowi Klimowi. Obecnie ks. Klim jest proboszczem parafii św. Anny w Katowicach-Janowie, gdzie organizuje pielgrzymkę z Katowic. Katowiccy pątnicy spotkają się z rybnickimi już na Jasnej Górze, gdzie utworzą w ten sposób pielgrzymkę archidiecezjalną.

Hasłem, które będzie towarzyszyło pątnikom podczas pielgrzymowania do Częstochowy są słowa: „Oblubienica Ducha Świętego”. - Chcemy przypatrzeć się Matce Bożej, która była najbardziej obdarzona mocą Ducha Świętego od momentu zwiastowania. Będziemy zgłębiać, jak Ona potrafiła powierzyć się Duchowi Świętemu i pozwoliła Mu się prowadzić - tłumaczy ks. Marek Bernacki.

Od 73 lat z bazyliki św. Antoniego w Rybniku rusza pielgrzymka do Częstochowy. Jest największą pielgrzymką z archidiecezji katowickiej. Od 15 lat towarzyszy jej katowicka pielgrzymka na Jasną Górę. W sumie w pierwszą sobotę sierpnia w Częstochowie spotka się ponad 4 tys. osób z całej archidiecezji.

Chęć udziału w pielgrzymce można zgłaszać w następujących miejscach

• Biuro San Antonio, DH Hermes, 3. piętro, ul. Chrobrego 6, Rybnik: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–16.00.
  • Centrum Pielgrzymkowe Nowiny – parafia MB Częstochowskiej, ul. Pilarczyka 5, Rybnik: pn., śr., pt. 8.00–10.00, wt. i czw. 16.00–18.00.
  • Kancelaria przy parafii św. Jadwigi Śl. – Rybnik- -Nowiny, od poniedziałku do piątku 8.30–10.00 i 16.00–18.00, w sobotę tylko 8.30–10.00.

Pątników chcących wziąć udział w pielgrzymce z Katowic prosimy o kontakt z Kancelarią przy parafii św. Anny - Katowice-Janów (32 356 96 22).

Latest