Odpust ku czci św. Walentego w Bieruniu

Eucharystią rozpoczęto przeżywanie odpustu ku czci św. Walentego. Po niej wierni udali się w procesji do sanktuarium Świętego, by prosić o orędownictwo.

ks.sk

2018-02-13

Najpierw Eucharystia w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu, następnie procesja w stronę sanktuarium św. Walentego z zatrzymaniem się na modlitwę i złożenie kwiatów przy figurze Świętego oraz nabożeństwo w sanktuarium zwanym „Walencinkiem” – tak przeżywano odpust ku czci św. Walentego w Bieruniu. Przewodniczył mu abp Wiktor Skworc, a gościem specjalnym był bp Jean-Louis Balsa z diecezji Viviers we Francji.

O samym świętym Walentym na początku Eucharystii mówił ks. Janusz Kwapiszewski, proboszcz bieruńskiej parafii. – Św. Walenty to patron chorych, zakochanych oraz zabiegających o czystą miłość (…). Dziś w sposób szczególny dziękujemy mu za obecność wśród nas oraz za wszelkie dobro, które otrzymaliśmy od Boga dzięki jego wstawiennictwu.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Jean-Louis Balsa z diecezji Viviers z Francji. – Biskup Jean-Louis przyjechał po prośbie o księży – mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas Eucharystii. – Chcemy odpowiedzieć na tę prośbę i dlatego trzech księży, którzy się zgłosili, pojedzie do Francji, aby tam lokalny Kościół wzmocnić.

Podczas homilii francuski biskup mówiąc o św. Walentym, który jest patronem zakochanych podkreślił, że „miłość buduje się przez całe życie”. Nawiązując do liturgii słowa przeżywanego dnia bp Jean-Louis stwierdził, że Jezus proponuje nam „właściwy Jemu sposób kochania”. – Jeżeli dwoje ludzi ma budować miłość, to tylko za pośrednictwem Jezusa Chrystusa.

W czasie Eucharystii metropolita katowicki pobłogosławił także 40-kilogramowy dzwon, który zawiśnie w dzwonnicy sanktuarium św. Walentego. Pochodzi on z ludwisarni Jana Felczyńskiego. Dzwon upamiętnia pochodzącego z Bierunia ks. kard. Stanisława Nagy’ego, którego 5. rocznica śmierci przypada w tym roku. Po Eucharystii został on w procesji przeniesiony do sanktuarium Świętego Patrona.

W samym sanktuarium miało natomiast miejsce nabożeństwo ku czci św. Walentego. W jego trakcie metropolita katowicki nawiązał do przyniesionego do kościoła dzwonu. – Co jest istotne w dzwonie? – pytał abp Skworc. – Serce! Bo dzwon bez serca jest bezużytecznym rekwizytem. Zauważmy, że nasze serce nigdy nie odpoczywa! Ono ciągle pracuje, bo ciągle potrzebna jest miłość, która zyskuje nasze wsparcie, gdy spotykamy się z największą miłością, której na imię Bóg!.

Sanktuarium św. Walentego zostało ustanowione w Bieruniu w 2015 roku. Data budowy kościoła nie jest znana, jednak pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1628 r. Jest to jedyne sanktuarium św. Walentego w Polsce.

ZOBACZ GALERIĘ

Latest, Slider