Panewniki: Adoracja wspólnot Żywego Różańca z archidiecezji katowickiej

W panewnickiej bazylice miała miejsce adoracja żłóbka wspólnot Żywego Różańca z archidiecezji katowickiej

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

2019-01-12

Bp Adam Wodarczyk przewodniczył uroczystej Eucharystii w panewnickiej Bazylice, podczas której na dorocznej pielgrzymce do żłóbka spotkali się członkowie wspólnot Żywego Różańca z archidiecezji katowickiej.

W homilii podkreślił, że wewnętrzna przemiana człowieka, jak i przemiana świata dokonuje się poprzez zjednoczenie z Bogiem. – To dzieje się na modlitwie – podkreślił bp Wodarczyk. – Jesteście wielką duchową siłą i nadzieją Kościoła. Nadzieją na to, że ten świat nie pogrąży się w zalewie wojny, nienawiści, pogardy do człowieka – dodał.

Odniósł się także do osoby Jana Chrzciciela, o którym wspomina odczytana Ewangelia. - Jan Chrzciciel zapowiedział narodzenia Jezusa. Dokonał też tego szczególnego znaku, który przypomni nam liturgia niedzieli, Święta Chrztu Pańskiego. Pokazał nam także, że za cel naszego życia mamy stawiać pokorną postawę, aby On w nas wzrastał, a my abyśmy potrafili wskazywać na Jezusa – mówił.

- Chrystus ma w nas wzrastać, a wówczas to pomniejszenie będzie prowadziło do wielkości. Nie takiej wielkości, którą my sami, jako ludzie wypracujemy, ale będzie ona owocem działania Ducha Świętego w naszych sercach – dodał po chwili.

Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej zauważył, że „dzięki udzielanemu nam Duchowi Świętemu mamy wskazywać na Chrystusa”. Zapewnił, że wzorem św. Jana Apostoła mamy ufać, ponieważ „Bóg się o wszystko zatroszczy”. 

Mówiąc na temat wspólnot Żywego Różańca wskazał na ich zanurzenie w tajemnicy modlitwy. - Wymiarem naszego przyjścia do Boga jest wewnętrzne z Nim zjednoczenie. Przez nie dokonuje się nasza przemiana. Dzięki temu Bóg rodzi się w naszych sercach – dodał.

Bp Wodarczyk podziękował także wszystkim modlącym się na różańcu za to, że „często nie poprzestają na jednej dziesiątce, tylko wypraszają przez tę modlitwę potrzebne łaski”. – Dziękuję wam za tę modlitwę. Bo to, że żyjemy w jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie, a może i świata jest z pewnością owocem tej modlitwy – powiedział.

Pielgrzymka wspólnot Żywego Różańca do żłóbka w Panewnikach jest wieloletnią tradycją. Przynależących do Żywego Różańca w Polsce jest ok. 2 mln osób. Jest to najliczniejsza wspólnota modlitewna w kraju.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest