Zaprezentowano koncepcję realizacji „Panteonu Górnośląskiego”

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zaprezentowano projekt, który ma powstać w podziemiach katowickiej katedry.

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2019-03-29

25 marca w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisano list intencyjny w sprawie współdziałania na rzecz prowadzenia nowej instytucji kultury pod nazwą „Panteon Górnośląski”. Dzisiaj w Katowicach zaprezentowano szczegóły związane z realizacją projektu.

– Panteon Górnośląski ma upamiętniać najwybitniejsze postaci tego stulecia, różnych kultur i narodowości, które pracowały dla dobra tej ziemi– powiedział abp Wiktor Skworc. – Archikatedra pełni funkcję społeczną. Jest świadkiem polskości tych ziem, pomnikiem historii. Gdy wejdzie się do katowickiej katedry, to znajdzie się wiele tablic upamiętniających ważne wydarzenia społeczne z naszego regionu – dodał. Metropolita katowicki podkreślił podczas konferencji, że w katedrze co roku odbywa się około 80 wydarzeń ponad parafialnych, o charakterze diecezjalnym lub nawet przekraczających granice diecezji.

Podczas konferencji prasowej głos zabrał także marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. – Cieszę się, że projekt zapoczątkowany przez ks. Arcybiskupa trafił na podatny grunt i wspólnie: strona samorządowa, strona rządowa oraz kościelna ten ważny projekt postanowiły zrealizować – powiedział. – Archikatedra, która góruje nad miastem jest świetnym miejscem i wpisuje się w charakter Panteonu, który ma upamiętniać bogatą, ciekawą, jak i trudną historię regionu – dodał.

Na temat Panteonu wypowiedział się również prezydent Katowic Marcin Krupa. – Będzie to miejsce, w którym będziemy mogli poznać, a zarazem odświeżyć swoją wiedzę o tych wielkich Ślązakach, którzy dbali o dobro Górnego Śląska, którzy dbali o polskość Górnego Śląska – mówił.

Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek podkreśla, że „Panteon Górnośląski” to najlepsza inwestycja, jaką można podjąć, ponieważ pokazuje kapitał ludzki tego regionu. – Panteon, to coś, co pozostanie na wieki. W miejscu, które w sposób szczególny jest uhonorowane przez prezydenta RP, ponieważ cały zespół katedralny jest pomnikiem historii. Zatem po oddaniu Panteonu będziemy mieli z jednej strony ważny obiekt sakralny, z drugiej ważny obiekt historyczny, a z trzeciej jedno z najważniejszych miejsc kapitału ludzkiego, który walczył, tworzył i inspirował ówczesne pokolenia – mówił.

– Będzie to opowieść multimedialna o historii ostatnich stu lat Górnego Śląska wypowiedziana postaciami związanymi ze Śląskiem. Nie będzie to klasyczne muzeum, ponieważ ta przestrzeń nie będzie gromadziła eksponatów – mówił ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katowickiej katedry.

Całość wystawy będzie podzielona na cztery grupy tematyczne. Pierwsza z nich ma przedstawiać wybitne postaci związane z kulturą, nauką i sztuką. Następna część wystawy przybliży postaci bohaterów związanych ze Śląskiem, gdzie szczególnie zaakcentowani będą Powstańcy, kolejna część zostanie poświęcona społeczeństwu i społecznikom. Ostatnia przestrzeń wystawowa będzie natomiast opowiadać o ludziach Kościoła.

Przestrzeń przeznaczona na organizację „Panteonu Górnośląskiego” jest olbrzymia. Wynosi 2150 m2i 18 tys. m3, i mieści się w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla. – W „czasach trudnych” był to magazyn darów przywożonych z Zachodu. Tam też był zorganizowany I Synod Diecezji Katowickiej – mówi o wnętrzu ks. Gaweł.

Wystawa ma zostać otwarta do 2022 r. Pod względem merytorycznym nad projektem czuwają naukowcy z Uniwersytetu Śląskiemu. Zespołowi przewodniczy ks. dr hab. Henryk Olszar. Koszt całości inwestycji jest szacowany na ok. 40 mln zł. Przedstawiony w Katowicach projekt powstał dzięki zaangażowaniu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz archidiecezji katowickiej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest