Kapłani ze Śląska udali się na pielgrzymkę wdzięczności do Lwowa

Blisko 30 księży, pomagających modlitewnie i finansowo przy budowie kościoła we Lwowie-Sichowie udało się do tego miejsca

ks. Jacek Kocur

2019-05-06

Dnia 29.września poprzedniego roku abp Wiktor Skworc poświęcił nowy kościół pw. św. Michała Archanioła we Lwowie na 300 tysięcznym osiedlu Sichów. Powstał w znacznej mierze dzięki pomocy ze Śląska. Zarówno abp Damian Zimoń jak jego następca wspierali dzieło i pozwalali przeprowadzać zbiórki na budowę na terenie całej Archidiecezji. W dniach 29.04 – 2.05. na zaproszenie abp Mieczysława Mokrzyckiego przebywali we Lwowie przedstawiciele księży z archidiecezji katowickiej, których parafie pomagały w przeciągu 10 lat we wznoszeniu świątyni. Kapłani ze Śląska, wśród których było wielu proboszczów-emerytów, zwiedzali miasto, rozpoczynając od lwowskiej Katedry, gdzie sprawowali Eucharystię.

W drugim dniu odwiedzili cerkwie grekokatolicką i prawosławną na terenie należącej do parafii Zubrzy, gdzie tamtejsi proboszczowie opowiedzieli o liturgii wielkanocnej i przyjaznych relacjach jakie panują między księżmi trzech tradycji na tym terenie. Wieczorem odwiedzili świątynię rzymskokatolicką, której budowę wspomagali, by tam pod przewodnictwem ks. inf. Józefa Pawliczka sprawować Mszę św. W homilii ks. Pawliczek podkreślał więzy łączące Polaków i Ukraińców jako bratnie narody. Goście zwiedzali obiekt, podziwiając architekturę stworzoną przez Stanisława Niemczyka z Tychów. Agapa, która miała miejsce po Eucharystii, odbyła się w starej leśniczówce, która przez 19 lat była sercem parafii a obecnie służy jako przedszkole parafialne prowadzone przez Siostry Służebniczki. Spotkanie za stołem było okazją do opowieści o historii budowy, różnych trudnościach ale także o życiu parafialnej wspólnoty i jej wzrastaniu.

W ostatnim dniu pielgrzymki prawie trzydziestu kapłanów miało możliwość uczestniczenia w Eucharystii w Pałacu Arcybiskupim. Podczas homilii przewodniczący liturgii abp Mieczysław Mokrzycki wspomniał trudne czasy prześladowań, a na zakończenie homilii podziękował za okazaną pomoc. -Proszę, gdy wrócicie do waszych parafii, abyście przekazali moje serdeczne pozdrowienia i podziękowania wszystkim, którzy materialnie wspomogli budowę kościoła. Ufam, że wasza obecność w parafii św. Michała Archanioła na Sichowie dała wam poczucie pewności, że dobrze wykorzystane zostały ofiary, i że nie została zmarnowana żadna złotówka. Za to piękne dzieło, niech będą dzięki Bogu Najwyższemu i wszystkim ludziom dobrej woli - mówił. Po śniadaniu, podczas którego księża pytali o różne interesujące ich sprawy, metropolita lwowski podzielił się refleksjami dotyczącymi teraźniejszości i przyszłości lwowskiego Kościoła zmagającego się wciąż z wieloma przeciwnościami.

Bardzo wiele parafii archidiecezji katowickiej ale także diecezji gliwickiej i bielsko-żywieckiej wspierało budowę kościoła na Sichowie, i jednocześnie wspiera wiele innych dzieł. Ich nieliczni przedstawiciele, którzy mogli wziąć udział w tej pielgrzymce wrócili do domu pełni podziwu dla ludu, który przetrwał prześladowania oraz dla lwowskiego Kościoła, usatysfakcjonowani, że mogli się do tego dzieła przyłożyć.

Latest