Poświęcenie nowego ołtarza w kościele św. Jana Chrzciciela

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc poświęcił w sobotę wieczorem nowy ołtarz w kościele św. Jana Chrzciciela w Tychach

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2018-03-10

Hierarcha mówiąc o teologii przestrzeni sakralnej przypomniał zebranym, że „mamy dwa najważniejsze ołtarze w kościele. To jest ołtarz Bożego słowa i ołtarz ofiarny, przy którym ponawiamy ofiarę Chrystusa”.

Odnosząc się w homilii do tyskiego kościoła podziękował parafianom za to, że 60 lat temu ich poprzednicy wsparli budowę świątyni poświęconej Janowi Chrzcicielowi. – To miasto się rozrastało i udało się po zmianach w 1956 roku uzyskać pozwolenie na budowę. Chciałbym podziękować tym, dzięki którym ten kościół tutaj stoi – mówił.

- Gdy wchodzimy do waszego kościoła, to oczy patrzą na ukrzyżowanego Chrystusa, którego dał nam Ojciec. I dzisiaj słyszeliśmy w Ewangelii jedno zdanie, które jest niejako syntezą całej Ewangelii: „tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzinnego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne”.

Abp Wiktor Skworc odnosząc się do symboliki ołtarza zauważył, że jest on znakiem Chrystusa. – Chrystus cały czas za nas się ofiaruje. Także dzisiaj. Także w czasie tej Eucharystii – powiedział.

Wspomniał także o literach umieszczonych z przodu ołtarza. – Greckie słowo: Ichtys. To był pierwszy znak rozpoznawczy chrześcijan. Pierwsze litery tego wyrazu znaczą: Jezus Chrystus, Boga Syn, Zbawiciel – wyjaśniał.

W nowo poświęconym ołtarzu metropolita katowicki złożył relikwie ks. Tymoteusza Giaccardo pierwszego paulisty, ogłoszonego przez papieża Jana Pawła II w 1989 r. błogosławionym.

Warto dodać, że bł. Giaccardo przyczynił się do powołania Pobożnych Uczennic Boskiego Mistrza. To zakon z którego wywodziła się siostra Marisstella Sienicka projektantka wystroju prezbiterium, bocznego ołtarza Matki Bożej, chrzcielnicy oraz kropielnic w tyskim kościele.

Zezwolenie na budowę kościoła św. Jana Chrzciciela uzyskano 18 stycznia 1957 roku. Został poświęcony pod koniec 1958 roku przez ówczesnego bp koadiutora Herberta Bednorza. Oficjalnie władze uznały nową parafię dopiero w 1976 roku. Obecnie przebudowano w kościele prezbiterium oraz poświęcono w nim nowy ołtarz.

ZOBACZ GALERIĘ

Latest