Powołano nowych dekanalnych duszpasterzy rodzin

Metropolita katowicki wręczył dekrety księżom, którzy będą pełnili posługę w dekanatach, jako dekanalni duszpasterze rodzin

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2019-03-07

Zwracając się do kapłanów apelował, aby nie poddawali się tendencjom antyrodzinnym i budzili świadomość tego, że rodzina jest najważniejsza w parafii.

– Cała metropolia jest zatroskana o duszpasterstwo rodzin – mówił abp Skworc. Zauważył, że od kilku lat pod kierunkiem ks. Zdzisława Brzezinki, który jest dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin katowickiej kurii, spotykają się przedstawiciele wydziałów duszpasterstwa rodzin z całej metropolii górnośląskiej, a nawet spoza jej granic.

Zwrócił także uwagę, że „Kościół jest jedyną instytucją, która prowadzi pracę fundamentalną wobec małżeństwa i rodziny”. – Ani instytucje rządowe, ani samorządowe nie podejmują się takich zadań. Chcemy ten kierunek kontynuować, bo rodzina jest fundamentem – mówił metropolita katowicki.

Abp Skworc podkreślił, że w diecezji „mamy pewne standardy, które trzeba podtrzymywać”. – Do waszych zadań należy informować, mobilizować i wymagać – mówił. Zwrócił także uwagę na fakt, że obecnie związki z Kościołem młodych ludzi „są dzisiaj kruche i ułomne”. – Jakiekolwiek zaniedbanie powoduje, że młodzi od Kościoła odchodzą – powiedział.

Ks. Brzezinka zauważył, że coraz bardziej „budzi się świadomość nie tylko dobrego przygotowania narzeczonych do małżeństwa, ale również idea towarzyszenia małżonkom”. Podkreślił także kompetencje Doradców Życia Rodzinnego, którzy posługują na terenie dekanatów i parafii. – To są nasi sprzymierzeńcy. Mają niesamowitą wiedzę i cały czas poszerzają swoje kompetencje – mówi.

Przybliżył także tematykę programów związanych z duszpasterstwem rodzin, które obowiązują w archidiecezji. – W programie „Ślubuję Ci” chodzi o to, żeby nie robić wykładów – zwraca uwagę dr Ewa Porada, Diecezjalny Doradca Życia Rodzinnego. – Programy są oparte o metodę dialogową (…). W materiałach są pytania dla narzeczonych oraz materiały pomocnicze dla nich – dodaje.

Diecezjalny Doradca Życia Rodzinnego zwraca także uwagę na to, że opinie narzeczonych po spotkaniach prowadzonych według programu „Ślubuję Ci” są bardzo pozytywne. – Większość narzeczonych bardzo konkretnie poznaje siebie. Często poruszają tematy, o których nie myśleli, albo boją się na nie porozmawiać między sobą, jak pieniądze, pasje, znajomi czy relacje do rodziców – dodaje.

Diecezjalni Duszpasterze Rodzin są powoływani w dekanatach na 5 letnią kadencję. Działają w oparciu o „Zasady Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Katowickiej”. Szczególna odpowiedzialność spoczywa na nich w zakresie czuwania nad wystarczającą liczbą poradni życia rodzinnego oraz troska o należytą organizację przygotowania bezpośredniego do małżeństwa w dekanacie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest