Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej wraz z żonami na rekolekcjach

W Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej zakończyły się rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej oraz ich żon.

zdjęcie: ks. Tomasz Wojtal

ks. S. Kreczmański

2019-02-17

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował Eucharystię na zakończenie rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej oraz ich żon. Odbyły się one w Ośrodku Spotkań i Formacji im. Św. Jadwigi Śląskiej w Brennej. W homilii podkreślał wagę posługi szafarzy oraz dary i charyzmaty, którymi obdarza Duch Święty.

Abp Skworc zwracając się do zebranych w Brennej rekolektantów wskazał na znaczącą rolę posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. – Kościół jest komunią. W nim są także Ci, którzy z powodu choroby, wieku nie mogą w pełni uczestniczyć w życiu Kościoła. Wasza posługa wśród tych ludzi jest niezwykle ważna – mówił. – Idziecie do ludzi chorych, do ludzi samotnych, do tych, którym bardzo potrzebna jest obecność Chrystusa, jedynego Zbawiciela człowieka. Tego, który jest naszym życiem i zmartwychwstaniem – dodał.

Duchowny nawiązał także do tematu przeżywanego roku duszpasterskiego stwierdzając, że to właśnie osoba Ducha Świętego jest tą, która sprawia, że Chrystus staje się obecny we wspólnocie wierzących. – To właśnie Duch Święty gromadzi nas w Kościół. On jest duchem jedności i zgromadzenia – dodał.

Zwracając się do nadzwyczajnych szafarzy oraz ich żon przypomniał, że „także my otrzymaliśmy dary Ducha Świętego”. – Z tych darów warto dzisiaj wydobyć dar bojaźni Bożej, tego, że liczymy się z Panem Bogiem (…). Duch Święty daje nam także charyzmaty, abyśmy budowali Kościół (…). Wy macie ten charyzmat służby i chcemy dzisiaj za to Panu Bogu dziękować – mówił.

O samych rekolekcjach opowiada ks. Tomasz Wojtal, dyrektor Ośrodka Spotkań i Formacji w Brennej. - „Jezus moja prawda, moja droga, moje życie” to temat rekolekcji podczas których staraliśmy się na nowo spojrzeć na relację z Chrystusem, jako na tą, która daje życie, prowadzi do odkrycia prawdziwego sensu naszego życia – mówi. - Podkreślaliśmy również istotą rolę drogi, którą kroczymy ku celowi, jakim jest Jezus Chrystus, bo to właśnie ona staje się miejscem naszego uświęcenia – tłumaczy.

W rekolekcjach wzięło udział 20 nadzwyczajnych szafarzy wraz z żonami. W całej archidiecezji katowickiej posługuje obecnie blisko 1600 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. W parafiach przede wszystkim zanoszą Najświętszy Sakrament chorym, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. w kościele parafialnym.

Latest