Trwają przygotowania do Metropolitalnego Święta Rodziny

W auli „Benedyktynka” Biblioteki Śląskiej spotkali się przedstawiciele podmiotów organizujących XII MŚR

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2019-03-25

W imieniu metropolity katowickiego wziął w nim udział bp Marek Szkudło oraz Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, koordynator wydarzenia.

Już po raz 12 zostanie zorganizowane Metropolitalne Święto Rodziny. – Naszym zakresem obejmujemy całą Metropolię, a nawet wychodzimy daleko poza jej granice – mówi Małgorzata Mańka-Szulik. – Cieszę się, że starcza nam determinacji i konsekwencji, aby głośno mówić o rodzinie, bo przecież wiemy, że to nasz fundament, z którego wyrasta najpiękniejsze dzieło – dodaje.

Jan Kawulok, reprezentujący Sejmik Województwa Śląskiego, zauważa, że promocja rodziny to dzisiaj za mało. – Powinniśmy młodych przekonać do rodziny (…). Ludzie młodzi się zastanawiają, czy rodzina to jest najlepsze rozwiązanie. Powinniśmy wyraźnie poprzez naszą działalność (…) przekonać, że to rodzina jest tym właściwym modelem – mówił. – Dla nas, tutaj obecnych, rodzina jest bardzo mocno związana z wartościami chrześcijańskimi – dodał.

Tegoroczne hasło związane jest z pokojem i brzmi: „Rodzina - wspólnota pokoju”. – Nasze oczy zwracamy w kierunku budowania podwalin pokoju. Rodzina, która jest absolutnie najlepszym fundamentem wszystkiego także musi do tego cegiełkę dołożyć – komentuje prezydent Zabrza.

W imieniu metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca głos zabrał bp Marek Szkudło. – Kolejna edycja Metropolitalnego Święta Rodziny gromadzi nas dzisiaj, bowiem w jedności tego naszego działania ma się ukazać piękno rodziny, jako wspólnoty, która kształtuje ludzi pokoju – mówił. – Cały świat woła o pokój, ale wiemy, że pierwszym miejscem wychowania jest rodzina – dodał.

- Nasza Metropolia ma być wspólnotą, która buduje w oparciu o pewne wartości związane z rodziną (…). Staramy się promować to Święto wśród gmin członkowskich. Namawiać je do tworzenia ambitnego kalendarza, które jako zarząd Metropolii będziemy wspierać organizacyjnie i finansowo – mówił przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

Idea metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się przy grobie św. Jana Pawła II podczas pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów do Rzymu w 2007. W organizację tego wydarzenia włączają się władze samorządowe śląskich miast, poszczególne parafie, stowarzyszenia, organizacje społeczne, osoby prywatne, całe rodziny oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Tegoroczna XII edycja Święta rozpocznie się 18 maja w Zabrzu, a dzień później w katowickiej katedrze będzie miała miejsce uroczysta Eucharystia w intencji małżonków i ich rodzin.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest