Arcybiskup spotkał się z księżmi dekanatu

Arcybiskup katowicki spotkał się z księżmi dekanatu rybnickiego w celu przygotowania wizytacji kanonicznej.

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2018-06-13

Metropolita katowicki podczas spotkania przedwizytacyjnego zwrócił uwagę na realizowany w Kościele w Polsce program duszpasterski. – Nie znam drugiego takiego kraju, który od tylu lat konsekwentnie proponuje i realizuje program duszpasterski w skali kraju – mówił abp Skworc do zgromadzonych księży.

- Przeżywamy rok Ducha Świętego, ale już zatwierdziliśmy następne tematy. W latach 2019-2022 szczególnie skupimy się wokół Eucharystii – mówił. Zauważył, że cieszy fakt popularności samego programu, który rozszedł się w blisko 13 tys. egzemplarzy.

Abp Skworc podkreślił także, że w czasie wizytacji ważną kwestią są rozmowy z duszpasterzami i trzeba na nie przeznaczyć odpowiednią ilość czasu. Wskazał również, że wizytacja łączy się z udzialeniem sakramentu bierzmowania. – Zwróćmy uwagę na przygotowania młodzieży – podkreślił.

Zaznaczył także, że centralną przestrzenią duszpasterską jest Eucharystia – Zadbajmy o właściwe jej przeżywanie.

Zakres, któremu podlega wizytacja kanoniczna przybliżył zgromadzonym księżom Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego. – Są to kwestie duszpasterskie, katechetyczne, gospodarcze, związane z liturgią – mówił. – Kwestionariusz wizytacyjny zwraca uwagę na przygotowanie do małżeństwa. M. in. pytamy o przebieg przygotowania do sakramentu małżeństwa – dodał ks. Roman Chromy.

Kanclerz kurii metropolitalnej wskazał, że niezwykle ważną kwestią jest posługa „Caritas” w parafiach. Głos zabrał także ceremoniarz archidiecezjalny. – Należy się przyjrzeć księgom liturgicznym, które czasami są w stanie wskazującym na duże zużycie. Wizytacja to dobra okazja by je wymienić na nowe – mówił ks. Grzegorz Śmieciński.

Latest