Popielec w katowickiej katedrze - Spójrzmy na siebie oczami Boga

Eucharystii w Środę Popielcową w południe w katowickiej katedrze przewodniczył abp Wiktor Skworc.

zdjęcie: Henryk Przondziono / Foto Gość

ks. S. Kreczmański

2019-03-06

Homilię wygłosił ks. Piotr Ryguła, wikariusz sądowy w Katowicach. Zachęcał w niej do spojrzenia na własne życie z Bożej perspektywy.

- Najlepszym sposobem jest spróbować spojrzeć na własne życie z perspektywy Tego, który widzi wszystko i dlatego wszystko rozumie – mówił ks. Ryguła podczas homilii zwracając uwagę, że czas Wielkiego Postu jest dla każdego okazją do zatrzymania się i spojrzenia na swoje życie z innej perspektywy.

W tym kontekście przywołał zwruszającą tekstem i melodią piosenkę Erica Claptona „Tears in heaven” czyli „Łzy w niebie”, która powstała po prawie rocznej przerwie w działalności artysty spowodowanej najpierw wypadkiem, w którym zginęli jego koledzy z zespołu, a następnie tragiczną śmiercią jego czteroletniego syna.

Mówiąc na temat Wielkiego Postu zwrócił uwagę, że ma on być także czasem oderwania się od myśli o sobie i drugich. – Od tego, co i jak widzę ja, oraz co widzą inni, a skierowaniem myśli na Boga – mówił. – Czas Postu, to czas odwrócenia się od ludzkich dróg i wejścia na te Boże. To czas spojrzenia na życie nie własnymi oczyma, nie oczyma tych, którzy mnie otaczają, ale oczami Boga – dodał.

- Zbliżmy się do Pana, by doświadczyć Jego miłosierdzia. Prośmy, aby przyjęcie znaku posypania głów popiołem, a także pobożne praktyki postu, modlitwy i jałmużny czyniły nasze serca gotowymi do prawdziwego nawrócenia i otwartymi na potrzeby bliźnich – mówił ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katowickiej katedry wprowadzając do liturgii.

Eucharystii przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Przy ołtarzu towarzyszyli mu także biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej oraz abp senior Damian Zimoń. Nie zabrakło także księży wykładowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przełożonych seminaryjnych, pracowników kurii metropolitalnej oraz innych instytucji diecezjalnych. Wśród zgromadzonych w katedrze wiernych modlili się m.in. alumni śląskiego seminarium oraz studenci teologii z katowickiego Wydziału Teologicznego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest