Spotkanie Zarządu Radia oraz Redakcji Programów Religijnych

W kurii metropolitalnej już drugi raz spotyka się redakcja Programów Religijnych Radia Katowice oraz Zarządu Rozgłośni z biskupem.

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2018-10-23

– W sumie jest 12 felietonistów, którzy prowadzą audycję „U progu dnia” – mówił ks. Leszek Szewczyk. – Mamy też druga audycję, która wkracza w trzeci rok działalności, to „Ślady”. Co poniedziałek gościmy z audycją na antenie – dodał.
Ks. Szewczyk wspomniał także o bolesnej zmianie, która miała miejsce w połowie roku. – W maju tego roku odszedł śp. ks. Marek Łuczak – mówił.
 
Odniósł się także do przeżywanego w połowie września Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. W tym kontekście przytoczył myśl papieża Franciszek, który zwrócił uwagę, że „dziennikarstwo to służba wszystkim ludziom” polegającą nie „na spalaniu wiadomości, ale na wspieraniu pokoju”.
 
– To, co prezentuje Radio Katowice, to na pewno dziennikarstwo pokoju. Wolne od ataków, agresji, jakichkolwiek wpływó zewnętrznych. Staramy się utrzymywać obiektywizm i pluralizm w media publicznych, co nie jest łatwe… Jesteśmy jedyną rozgłośnią w Polsce wokół której nie ma protestów… A jesteśmy najbardziej słuchaną rozgłośnią w województwie śląskim, co świadczy o tym, ze słuchacze zaufali nam – mówił Piotr Ornowski, prezes rozgłośni.
 
Odnosząc się do prowadzonej rano audycji, podziękował księżom prowadzącym audycje zwłaszcza za to, że ich „słowa dodają otuchy i dają siły na cały dzień”. – Te słowa sprawiają, że poranek staje się znośniejszy, a przez to cały dzień lepszy (…). Te słowa dodają sił i nastrajają bardzo pozytywnie – mówił dalej. Zwracając się do obecnych na spotkaniu prezes rozgłośni zauważył, że tworzący Redakcję Programów Religijnych stali się profesjonalną redakcją. 
 
– Niewątpliwie jest to osiągnięcie, że od ponad 25 lat trwa audycja „U progu dnia” – mówił bp Szkudło. – Pamiętam, że gdy jeszcze posługiwałem w Katowicach, to już wtedy ta audycja gościła na falach radia – dodał.
 
Nawiązał także do słów św. Jana Pawła II, który rozpoczynając pontyfikat mówił „otwórzcie drzwi Chrystusowi”. – Chciałbym Wam wszystkim powiedzieć, że realizujecie to przesłanie Jana Pawła – mówił.
 
Redakcji Programów Religijnych Polskiego Radia Katowice powstała w 2016 poprzez podpisanie umowy między Radiem Katowice a archidiecezją katowicką. Jednym z zadań redakcji jest wspieranie dziennikarzy Radia Katowice podczas transmisji Mszy świętych, nabożeństw oraz ważnych wydarzeń kościelnych i patriotyczno-religijnych. Ze swoim orędziem ewangelizacyjnym, przekazywanym językiem pozytywnej propozycji, redakcja chce docierać zarówno do wierzących, jak i do tych, którzy nie identyfikują się z Kościołem i z religią.
 

Latest