Spotkanie dekanalnych duszpasterzy trzeźwości archidiecezji katowickiej

Na Brynowie odbyło się spotkanie dekanalnych duszpasterzy trzeźwości archidiecezji katowickiej

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2019-02-26

Modlitwą do Jasnogórskiej Jutrzenki Wolności autorstwa ks. Blachnickiego rozpoczęło się spotkanie dekanalnych duszpasterzy trzeźwości archidiecezji katowickiej. W jego trakcie ks. Wojciech Ignasiak zachęcał do propagowania, zwłaszcza wśród młodych, dzieła Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Na spotkaniu duszpasterzy trzeźwości był obecny bp Adam Wodarczyk. Stwierdził, że w archidiecezji katowickiej duszpasterstwo trzeźwości opiera się na kilku punktach. - Realizacja Tygodnia Modlitw o Trzeźwości razem z modlitwą o ducha pokuty. Wystawianie ksiąg trzeźwości w parafiach. W parafiach działają także grupy AA. Również miesiąc sierpień szczególnie jest akcentowany jako szczególny miesiąc trzeźwości oraz zachęta dzieci I-komunijnych i bierzmowańców – to są główne kierunki działań tego duszpasterstwa – stwierdził pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej.

Biskup Wodarczyk życzył także zebranym księżom determinacji w działaniu oraz wytrwałości w poszukiwaniu współpracowników. - Grono sprzymierzeńców to ci, którzy zetknęli się z ruchem trzeźwościowym – mówił. Podkreślił, że konieczne jest prowadzenie duszpasterstwa w oparciu o ludzi świeckich. Przypomniał także, iż diecezja katowicka ma niesamowite tradycje duszpasterstwa trzeźwości.

Przybliżając poszczególne inicjatywy związane z duszpasterstwem trzeźwości ks. Wojciech Ignasiak diecezjalny duszpasterz trzeźwości zwrócił uwagę na fakt, że Tydzień Modlitw o Trzeźwość rozpoczyna się od niedzieli poprzedzającej Środę Popielcową. – Rozpoczynamy od niedzieli a nie od Popielca po to, by podkreślić wymiar pięknego przeżywania codzienności, a nie tylko postny wymiar abstynencji – mówi.

- Zbliżający się Tydzień Modlitw o Trzeźwość w tym roku będzie nosił tytuł: „Młodzi, trzeźwi i wolni”. Warto pamiętać o tym haśle. Szczególnie może warto zapytać czy animatorzy przygotowujący młodzież do bierzmowania są np. w Krucjacie, bo ważne jest świadectwo młodych wobec młodych – dodaje.

Kierując słowo do księży prowadzących duszpasterstwo trzeźwości w dekanatach przypomniał, że niezwykle ważna jest wolność. Przybliżył sposób patrzenia ks. Franciszka Blachnickiego, który kładł nacisk na to, że „abstynencja musi być darem podejmowanym z miłości”. – Ważne jest, by wskazywać, że w ten sposób chcemy wypraszać łaskę tym, którzy się w tych kwestiach pogubili – mówił.

Spotkanie dekanalnych duszpasterzy trzeźwości odbywa się corocznie przed rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Trzeźwość. Spotkanie ma na celu przybliżenie działań na rzecz trzeźwości podejmowanych w archidiecezji oraz możliwość lepszego zaangażowania się w te dzieła.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest