Kapłan nie powinien sobą zasłaniać Boga!

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował Eucharystię w intencji rocznika święceń 1993

ks. S. Kreczmański

2018-05-15

Metropolita katowicki w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przewodniczył Eucharystii w intencji księży przeżywających swoje 25-lecie kapłaństwa. W homilii zachęcał ich to tego, by byli „obywatelami nieba, kochającymi wszystkich ludzi”, by „nie zasłaniali sobą Boga”.

Przytaczając fragment starożytnego listu do Diogneta metropolita katowicki mówił kapłanom rocznika święceń 1993, że „powinni być, bardziej niż inni, obywatelami nieba, kochającymi wszystkich ludzi, oddającymi za nich i dla nich życie, ubogimi i niosącymi błogosławieństwo Boga”.

- Kapłan nie jest z tego świata, kiedy upodabnia się do Jezusa Chrystusa, kiedy staje się bardziej alter Christus. Kapłan jest podobny do Pana, kiedy staje się przeźroczysty, kiedy sobą nie zasłania Boga – mówił abp Skworc zgromadzonym w katedrze prezbiterom.

Metropolita katowicki odwołał się także do nauczania papieża Franciszka stwierdzając, że na srebrny jubileusz kapłani otrzymują prezent w postaci adhortacji apostolskiej „Gaudete et exsultate”. - Niech będzie waszym przewodnikiem w realizowaniu powołania do świętości na II etapie kapłańskiego życia, prowadzącym do jubileuszu złotego – mówił kaznodzieja.

Hierarcha zacytował też fragment adhortacji mówiący o wewnętrznej wytrwałości, która jest dziełem łaski i prowadzi do świętości. - Święty nie marnuje swoich sił, by narzekać na błędy innych, potrafi zachować milczenie w obliczu wad braci i unika przemocy słownej, która niszczy i poniewiera, ponieważ nie uważa siebie za godnego, by być surowym dla innych, ale postrzega ich „jako lepszych od siebie”– cytował za papieżem Franciszkiem.

Razem ze srebrnymi jubilatami w katedrze modlił się także abp senior Damian Zimoń, który 25 lat temu udzielił im święceń prezbiteratu. W katedrze zgromadzili się także najbliżsi oraz przyjaciele kapłanów.

32 katowickich księży obchodziło dzisiaj swój srebrny jubileusz kapłaństwa. Posługują oni na terenie archidiecezji katowickiej oraz w Belgii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Czechach. Wśród jubilatów jest też kanclerz katowickiej kurii oraz dyrektor Wydziału Katechetycznego.

PRZECZYTAJ HOMILIĘ KSIĘDZA ARCYBISKUPA

ZOBACZ TRANSMISJĘ EUCHARYSTII

 

Latest