Eucharystia w intencji Wojsk Obrony Terytorialnej

W katowickiej katedrze miała miejsce Eucharystia w intencji Wojsk Obrony Terytorialnej, której przewodniczył abp Skworc

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

2018-10-07

Przewodniczył jej abp Wiktor Skworc, a udział wzięli żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po niej żołnierze przeszli na Plac Sejmu Śląskiego, gdzie złożyli przysięgę.

Sumienie, wartości, Ojczyzna – to tematy, które poruszył podczas homilii w katowickiej katedrze metropolita katowicki, podczas Eucharystii w intencji żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Abp Skworc nawiązał w homilii do osoby Wojciecha Korfantego, którego myśli, „jako mieszkańcy województwa śląskiego jesteśmy spadkobiercami”. – Odziedziczyliśmy jego patriotyczny dorobek, myśl, jego ojcowiznę – mówił.

Przypomniał zgromadzonym w katedrze, że dyktator III Powstania Śląskiego nazywał sumienie „siłą rewolucyjną”. – Sumienie jest wolne i niezależne. Żaden mocarz i żadna siła ludzka nie zdoła go ujarzmić, bo ono jest głosem Boga we wnętrzu sumienia (…). Jest sędzią wszystkich poczynań ludzkich – powiedział abp Skworc cytując Wojciecha Korfantego.

Zwracając się do żołnierzy przypomniał im, że ich powinnością „jest służenie ojcowiźnie, która jest blisko i stanowi integralną część naszej wielkiej ojczyzny – Polski”. Zauważył, że „wobec zagrożeń – hybrydowych i każdych innych – trzeba strzec ojczystego domu”. – Historia poucza jednoznacznie, że Polska – kosztuje. Wolność i niezależność jej granic – kosztuje (…). Ale w obronę tych wartości warto, a nawet trzeba się angażować, tak jak robiono to w przeszłości wypisując na sztandarach wojskowych trzy słowa: Bóg, honor, Ojczyzna – dodał.

Kończąc Eucharystię metropolita katowicki zwrócił uwagę na fakt, że żołnierze składają przysięgę 7 października, kiedy Kościół wspomina Matkę Bożą Różańcową. Zauważył, że obecne w katedrze formacje wojskowe mają w ręku broń. – Obyście tej broni nigdy nie musieli używać przeciwko wrogom naszej Ojczyzny. Dlatego dzisiaj Kościół daje wam do ręki inną broń (…). Dajemy wam do ręki różaniec. Oby był zawsze przy was, na waszych ustach. Bo to jest modlitwa, którą Kościół modli się o pokój. O jego zachowanie. Modlitwa różańcowa zmieniła i może zmieniać losy świata – mówił.

Po Eucharystii żołnierze przeszli na Plac Sejmu Śląskiego, gdzie w sposób uroczysty złożyli w pobliżu pomnika Wojciecha Korfantego swoją przysięgę.

Początki Wojsk Obrony Terytorialnej sięgają 2015. W 2017 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej osiągnęło zdolność do działania. Pod koniec 2017 liczba żołnierzy wynosiła ponad 7600. 13 Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej od 2018 dowodzi płk Tomasz Białas.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest