Wyruszyła 73. Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę

Od 1 do 5 sierpnia trwa 73. Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę do Czarnej Madonny

zdjęcie: Przemysław Kucharczak/Foto Gość

ks. S. Kreczmański

2018-08-02

W środę rano w 9 grupach wyruszyło w sumie ponad 3,5 tys. pielgrzymów na Jasną Górę. Ta największa pielgrzymka z archidiecezji katowickiej idzie do Czarnej Madonny już 73 raz.

Cztery dni marszu zajmie największej pielgrzymce z archidiecezji katowickiej dotarcie do Częstochowy. Po drodze przyłączy się do nich grupa z Łazisk Średnich, a na jasnogórskim szczycie przywita ich pielgrzymka z Katowic, która dotrze do stóp Czarnej Madonny kilka godzin wcześniej.

Eucharystii na rozpoczęcie pielgrzymki przewodniczył biskup nominat Grzegorz Olszowski. W homilii nawiązał do drogocennej perły za którą kupiec dał wszystko co miał. – Jaka to musiała być fascynacja! Takiej fascynacji wam życzę. Fascynacji Jezusem Chrystusem i Matką Najświętszą – mówił.

Odniósł się także do hasła tegorocznej pielgrzymki, które brzmi „Oblubienica Ducha Świętego”. – Uczymy się od Maryi, która jest oblubienicą Ducha Świętego, otwarcia na Boże prowadzenia – powiedział biskup nominat.

W słowie skierowanym do pielgrzymów zachęcał do otwartości na działanie Bożej łaski. Zapewniał, że Chrystus „was i wszystkich, których nosicie w sercu stukrotnie wynagrodzi, tak, jak to uczynił w życiu Maryi, do której zmierzamy”.

Trasa Rybnickiej Pielgrzymki biegnie z Rybnika do Gliwic, następnie w stronę Opatowic, Babienicy, Lubszy, Kamienicy Śl., by następnie dotrzeć do Jasnej Góry. Uczestniczy w niej ponad 3,5 tys. pątników. Kierownikiem pielgrzymki jest ks. Paweł Zieliński, który zastąpił po 14 latach ks. Marka Bernackiego.

Latest