Zebranie plenarne Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich

Aula Wydziału Teologicznego UŚ była miejscem zebrania plenarnego Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2019-04-11

Podczas zebrania plenarnego Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Katowickiej podziękowano dotychczasowemu prezydium za dziewięcioletnią pracę. Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wręczył także dekrety powołujące nowego przewodniczącego Rady, jego zastępcę i sekretarza.

Witold Zmysłowski, należący do Rycerzy Kolumba, został nowym przewodniczącym Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Katowickiej. Zastąpił Antoniego Winiarskiego, który pełnił tę funkcję od 2010. Nowym zastępcą przewodniczącego została Elżbieta Kortyczko z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, zastępując Andrzeja Grabarskiego.

– Każdy z nas jest obdarowany pewnymi charyzmatami. Każdy, który angażuje się w działanie na rzecz ruchów i stowarzyszeń z pewnością jest obdarzony charyzmatem budowania jedności Kościoła – mówił abp Wiktor Skworc. – Każdy ruch i stowarzyszenie ma swój charyzmat i nim właśnie buduje i ubogaca Kościół – dodał.

Metropolita katowicki przekazał także członkom Rady List Intencyjny związany z organizacją XII Metropolitalnego Święta Rodziny oraz Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli. – „Wzywamy i zachęcamy wszystkie parafie, ruchy i stowarzyszenia do aktywności na polu tworzenia oferty i przykładu przeżywania czasu niedzieli dla wspólnotowego i osobistego duchowego rozwoju”. Przypominając ten zapis zwracam się do wszystkich Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Katowickiej wzywając do aktywnego, wytrwałego i twórczego realizowania tego apelu – mówił.

W spotkaniu wziął także udział bp Adam Wodarczyk, który jest odpowiedzialny za Ruchy i Stowarzyszenia na terenie Archidiecezji Katowickiej.

Obecni na auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego wysłuchali także konferencji ks. Zdzisława Brzezinki, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Katowickiej, zatytułowanej „Towarzyszenie narzeczonym i rodzinom – stan aktualny i strategia na przyszłość”. Podczas przedłożenia zapoznał zgromadzonych z danymi statystycznymi dotyczącymi małżeństw i rodzin zamieszkujących zarówno Archidiecezję Katowicką, jak i diecezje sąsiednie.

Przedstawił także skrótowo główne pola działalności Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Zauważył, że coraz bardziej pojawia się konieczność „systematycznej formacji małżeńsko-rodzinnej kapłanów oraz kandydatów do kapłaństwa”. Zwrócił uwagę, że Wydział Duszpasterstwa Rodzin kładzie duży nacisk na to, by przygotowanie do sakramentu małżeństwa odbywało się według zatwierdzonych w Archidiecezji Katowickiej programów. – „Ślubuję Ci” to archidiecezjalny program przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Oprócz niego mamy jeszcze formę nadzwyczajną w postaci programu „Przed nami małżeństwo”, jak również przygotowanie odbywające się metodą dialogową prowadzone przez państwa Malickich oraz jeden program, który realizują w Katowicach dominikanie – mówił.

Ks. Brzezinka zauważył, że w ostatnich latach zwiększyła się ilość poradni małżeńsko-rodzinnych w diecezji. – Zwiększyła się także ilość Doradców Życia Rodzinnego, którzy są bardzo dobrymi specjalistami w swojej dziedzinie – zauważył. Podkreślił, że jedną z trosk Wydziału Duszpasterstwa Rodzin jest także towarzyszenie związkom niesakramentalnym oraz wysunął propozycję diecezjalnego lub metropolitalnego Synodu Małżeństw i Rodzin.

Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Katowickiej koordynuje działania poszczególnych wspólnot od 1998. Zrzesza 43 ruchy i stowarzyszenia działające na terenie archidiecezji katowickiej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest