Abp Skworc spotkał się z Komisją Muzyki Sakralnej

W kurii metropolitalnej w Katowicach abp Wiktor Skworc spotkał się z członkami Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2018-10-10

Studium organistowskie, kształcenie psałterzystów oraz kantorów, reedycja śpiewnika diecezjalnego oraz sprawa szeroko rozumianej dyscypliny w przestrzeni muzyki liturgicznej to zagadnienia, którym zostało poświęcone spotkanie Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej, w którym wziął udział abp Wiktor Skworc.

- Niewątpliwie konieczna jest reforma naszego studium organistowskiego. Na pewno krokiem do przodu była zmiana lokalizacji ale to jeszcze ciągle za mało – mówił ks. Wiesław Hudek, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej. – Zastanawiam się także w jaki sposób podjąć sprawę kształcenia kantorów, którzy byli by osobami bardzo dobrze przygotowanymi do tego, by prowadzić śpiew we wspólnocie, by także uczyć śpiewów – dodał.

Na podstawie swoich dotychczasowych doświadczeń w związku z kursami dla psałterzystów głos zabrała p. Brygida Tomala stwierdzając, że do tej posługi potrzebna jest „pewna dojrzałość, także osobowościowa”. – Cieszy nas fakt, że w parafii młodzi chłopcy chcą się angażować w posługi liturgiczne, też te związane ze śpiewaniem. Właściwie jest tak, że na każdej Mszy św. możemy mieć osobę śpiewającą i czytającą – dodaje p. Piotr Wierzchałek, pracujący w parafii św. Józefa w Katowicach.

Podczas spotkania członkowie Komisji zauważyli, że „ideałem by była diecezjalna szkoła muzyczna, gdzie jest podstawówka, szkoła muzyczna i jako trzeci atut zapewniamy formację duchową dzieci” – Na taki sposób wychowania na pewno znaleźli by się chętni – mówi ks. Hudek.

Początki Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej sięgają 1963, kiedy to została powołana przez bpa Stanisława Adamskiego. Obecnie skupia w swoim gronie 16 członków zarówno duchownych, jak i świeckich, których zadaniem jest dbanie o śpiew i muzykę kościelną na terenie archidiecezji katowickiej.

Latest