Katowice: „Dotknij Panamy” - spotkanie na temat ŚDM w Panamie

Duszpasterstwo Młodzieży archidiecezji katowickiej zorganizowało spotkanie „Dotknij Panamy”.

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

2019-04-14

Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaraz po zakończonej w katedrze Eucharystii z okazji XXXIV Światowych Dni Młodzieży.

- Waszym zadaniem jest wychodzić z inicjatywą ewangeliczną do rówieśników. Dawajcie świadectwo w waszych środowiskach. Tam pewnie są osoby, które może nie zawsze są blisko Chrystusa – mówił do młodych zebranych w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach bp Adam Wodarczyk.

Podzielił się z nimi spostrzeżeniem, że jeżeli oni będą świadkami Jezusa, to będą o wiele większym autorytetem dla tych, którzy poszukują swojej drogi niż niejeden kapłan, czy biskup. – Cieszę się, że się tutaj spotykacie. Pamiętajcie też o tym, że Wasza misja jest także poza tymi murami, w waszych środowiskach – powiedział.

Podczas spotkania, które rozpoczął ks. Wojciech Iwanecki, duszpasterz młodzieży archidiecezji katowickiej, poszczególne grupy miały okazję podzielić się swoimi doświadczeniami oraz przeżyciami ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie. – Było nas faktycznie sporo. Razem z nami pielgrzymowało aż 5 księży. Część z nas przyleciała do Panamy jeszcze przed samymi Światowymi Dniami Młodzieży, a część została jeszcze po nich – mówił Przemek z Rybnika.

O dniach w diecezji – poprzedzających centralne wydarzenia w Panamie – opowiadał Agnieszka z Mysłowic. – Wyobraźcie sobie, że jedną z największych atrakcji dla panamczyków były nasze pospolite jabłka. Tam banany praktycznie leżą na drodze, natomiast jabłka uchodzą za owoc „egzotyczny” – mówiła.

Podzieliła się także, że przestrzegano je przed mrówkami, które zamieszkują tereny Ameryki środkowej. – Uważaj na nie. One są olbrzymie… Nic im nie rób, bo to trzeba łopatą zabić… – mówiła. – Raz tylko spotkałam się z tymi mrówkami i… nie były aż takie wielkie i bez łopaty sobie z nimi poradziłam – dodała. Zauważyła również, że w „samochodach pasy bezpieczeństwa stanowią swoistą błyszczącą ozdobę”. – To było naprawdę zaskakujące – powiedziała.

Uczestnicy spotkania dzielili się także swoim świadectwem wspólnotowej modlitwy, jakiej doświadczyli podczas ŚDM w Panamie. – To było niesamowite, kiedy każdy próbował słuchać w swoim języku tego, co mówi papież. Do tego jeszcze trzymał książeczki z tekstami, które każdy otrzymał i próbował je po angielsku czy po francusku śledzić – opowiadała Ola.

Oprócz zdjęć i prezentacji w auli Wydziału Teologicznego młodzież zobaczyła krótki film przypominający wydarzenia podczas „Panamy na Śląsku”, która miała miejsce w Jastrzębiu-Zdroju.

„Dotknij Panamy” to spotkanie, które zorganizowało duszpasterstwo młodzieży archidiecezji katowickiej. Było ono miejscem wymiany doświadczeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży przeżywanym zarówno w Panamie, jak i w tym samym czasie na Śląsku.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest