Piekary Śląskie: Skauci Europy z Górnego Śląska w Piekarach Śląskich

Blisko 450 osób jest zaangażowanych w środowisko skautów Europy na całym Górnym Śląsku.

zdjęcie: Przemysław Kucharczak / Foto Gość

ks. S. Kreczmański

2019-03-24

Spotkali się w bazylice NMP w Piekarach Śląskich. Tam przewodniczył Eucharystii w ich intencji bp Adam Wodarczyk. W homilii opowiedział im o harcerzu noszącym nazwisko Blachnicki.

- Mieszkał 13 km stąd, w Tarnowskich Górach – mówił bp Wodarczyk. – Wywarł ogromny wpływ na miliony młodych (…). Jego silny charakter i przywiązanie do Polski oraz do wolności ukształtowało właśnie harcerstwo – dodał bp Wodarczyk opowiadając o osobie ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie.

Ruch Skautów Europy stara się opierać na takich wartościach jak samodzielność oraz hart ducha. – Okazuje się, że to właśnie pociąga młodych i ich fascynuje – mówią opiekunowie młodzieży zgromadzonej w Piekarach. Podkreślają, że „skauting wychowuje chłopców do męskości, a dziewczęta do kobiecości”.

Skauci Europy to ruch wychowawczy dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat. Opiera się na nauczaniu Kościoła, a został zapoczątkowany we Francji i Belgii przez o. Jakuba Sevina SJ. Obecnie na Górnym Śląsku liczy niemal 450 członków.

Latest