317 raz po Starówce Żor przeszła procesja błagalna z Najświętszym Sakramentem

Uroczystej Eucharystii po której ulicami żorskiej Starówki przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem przewodniczył bp Wodarczyk.

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2019-05-12

W homilii podziękował mieszkańcom miasta za wierność złożonej przed ponad trzystu laty przysiędze.

– Jesteście wierni tej obietnicy, którą złożyli wasi przodkowie i to bardzo dobrze – mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej. – Ileż przez ten czas przetoczyło się dziejowych nawałnic… Ileż pokoleń żyło w tym mieście, a jednak przetrwało to przekonanie, że to właśnie u Boga należy szukać pomocy i ratunku – mówił.

Zauważył, że liturgia, która rozpoczyna się w kościele przekracza mury świątyni, aby „w modlitwie błogosławieństwa powierzyć miasto i jego mieszkańców”. Zwrócił uwagę, że procesja ma charakter błagalny. – Chcemy prosić, by Bóg chronił od pożarów – w tym sensie dosłownym – ale chcemy prosić by Bóg chronił też nas od pożarów wewnętrznych: od niezgody czy nienawiści – dodał bp Wodarczyk.

Nawiązując do liturgii czytań Niedzieli Dobrego Pasterza podkreślił, że „jako uczniowie Chrystusa mamy dawać świadectwo wobec świata”. – Mamy także otwierać nowe przestrzenie dla tych, którzy będą chcieli otwierać się dla Chrystusa – powiedział.

W uroczystej Eucharystii licznie wzięli udział mieszkańcy Żor oraz okolicznych miejscowości. W kościele były obecne poczty sztandarowe służb miejskich, szkół, przedstawicieli rzemiosła. Byli także obecni samorządowcy i parlamentarzyści, jak i reprezentanci parlamentu europejskiego.

Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami żorskiej Starówki. Trasę przejścia tradycyjnie zabezpieczali strażacy, a uczestnicy procesji nieśli na pamiątkę pożaru miasta z 1702 zapalone pochodnie.

Święto Ogniowe jest obchodzone każdego roku na pamiątkę pożaru, który zniszczył miasto nocą 11 maja 1702. Wówczas to, gdy ogień ustąpił z miejskiej zabudowy mieszkańcy postanowili, że będą uczestniczyć corocznie w procesji w intencji ochrony ich miasta przed klęską pożaru. W tym dniu na rynku miasta ma również miejsce uroczysty apel z wręczeniem strażakom odznak i nominacji. Późnym wieczorem odbywa się także koncert oraz nocny bieg uliczny po centrum miasta na trasie o długości 5 km.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest