Wielojęzyczne bierzmowanie w parafii NSPJ w Jastrzębiu Zdroju

Bierzmowania młodzieży w Jastrzębiu Zdroju udzielił abp Wiktor Skworc oraz bp Bernt Ivar Eidsvig z Oslo.

zdjęcie: ks. S. Kreczmański

ks. S. Kreczmański

2019-05-07

86 osób przystąpiło w poniedziałek wieczorem do sakramentu bierzmowania w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju. Udzielił go abp Wiktor Skworc przy wsparciu bpa Bernta Ivar Eidsvig z Oslo. Liturgia była sprawowana w kilku językach.

– Gdybym wiedział, że zostanę biskupem w Oslo, to już dawno temu nauczyłbym się języka polskiego – mówił bp Eidsvig zgromadzonym w Jastrzębiu wiernym komentując fakt, że 3 niedzielne Eucharystie w katedrze w Oslo są odprawiane po polsku. – Znaczną część moich diecezjan stanowią właśnie Polacy – dodał.

Bp Eidsvig nie krył wzruszenia i radości z faktu, że może uczestniczyć w życiu lokalnego, polskiego, Kościoła. Sama młodzież – mimo, że chwilami zaskoczona faktem, iż część z nich została wybierzmowana w języku angielskim – doskonale poradziła sobie w dialogu z biskupem.

Słowa biskupa z Oslo spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony wiernych zgromadzonych na Eucharystii. Przeszkody nie stanowiła bariera językowa. Bp Eidsvig zwracając się do wiernych zebranych w kościele mówił po niemiecku, natomiast tłumaczył go metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Sam zachęcał natomiast młodzież do działania. – Duch Święty, którego otrzymaliście w tym sakramencie nie jest Duchem lenistwa. Wręcz przeciwnie. Jeżeli tylko Mu pozwolicie, to On sobie i z waszym lenistwem poradzi – zapewniał metropolita katowicki.

Warto nadmienić, że bp Eidsvig ukończył teologię luterańską w Oslo i dopiero po studiach został katolikiem i kapłanem. Pracował duszpastersko w Bergen, a następnie wstąpił do zakonu kanoników regularnych i pełnił posługę w Austrii. W 2005 papież Benedykt XVI powierzył mu diecezję Oslo, w której obecnie posługuje 22 kapłanów pochodzących z Polski.

Bp Eidsvig przebywa w Polsce z kilkudniową wizytą. Oprócz Katowic odwiedzi m.in. Kraków. Z uwagi na fakt, że w archidiecezji katowickiej obecnie prawie codziennie młodzież w różnych parafiach przystępuje do sakramentu bierzmowania abp Skworc poprosił bpa Eidsviga o towarzyszenie i wspólną modlitwę w jednej z parafii.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Latest