Wręczenie nagrody "Lux ex Silesia"

Sebastian

2017-10-09

luxexsilesia1Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego wręczył w katowickiej katedrze Chrystusa Króla nagrodę „Lux ex Silesia” prof. Krystynie Heskiej-Kwaśniewicz.

[youtube url=„https://youtu.be/LM1G6AYuA5E?t=1h19m7s"]

- W uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii górnośląskiej, ks. abp Wiktor Skworc ogłosił tegorocznego laureata nagrody „Lux ex Silesia”. Tegoroczną laureatką nagrody została prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz. Jest 23 laureatką tej nagrody - powiedział ks. Wojciech Surmiak, przewodniczący kapituły nagrody oraz duszpasterz nauczycieli akademickich archidiecezji katowickiej.

Laudację przygotowaną przez prof. Jacka Kolbuszewskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego odczytała prof. Małgorzata Łobuz z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Przedstawiono w niej dokonania prof. Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz. - Przedmiotem nieprzypadkowej fascynacji Pani Profesor stała się - jak mówi - najpiękniejsza powieść o Katowicach „Wieża spadochronowa” Kazimierza Gołdy. Faktycznym jej [prof. Kwaśniewicz - przyp. red] debiutem naukowym był artykuł naukowy o powstaniu „Wieży spadochronowej” - powiedziała prof. Łobuz.

W laudacji padły też słowa uznania pod adresem warsztatu naukowego laureatki, w którym „problematyka Śląska zajmuje bardzo ważne, centralne miejsce”. - Nie waham się przed stwierdzeniem, że jest Pani Profesor najwybitniejszym historykiem literatury, który podjął w swych pracach liczne problemy śląskie - napisał prof. Kolbuszewski w laudacji.

- Warto wspomnieć o roli, jaką odegrała Pani Profesor w procesie tworzenia Wydziału Teologicznego w Uniwersytecie Śląskim i, że na początku była Pani Profesor członkiem Rady Wydziału. Ten aspekt Jej działalności warty jest wspomnienia w chwili, gdy otrzymuje nagrodę „Lux ex Silesia” - odczytała prof. Łobuz.

- Ja ze św. Jackiem jestem specjalnie związana, ponieważ moja babcia i dziadek brali ślub w kaplicy w kościele o. Dominikanów w Krakowie, w kaplicy św. Jacka, a mój brat, urodzony na Śląsku ma na imię Jacek - mówiła laureatka po otrzymaniu nagrody.

- W 50-lecie istnienia Uniwersytetu Śląskiego, mojego uniwersytetu, życzę mu, aby wzrastał w siłę i sławę, a blask patrona diecezji stawał się jego blaskiem - dodała.

Prof. Heska-Kwaśniewicz dziękując za otrzymaną nagrodę zadedykowała ją niedawno zmarłemu poecie Tadeuszowi Kijonce, „którego poezja opromienia Śląsk przydając mu sławy i chwały”.

Prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz jest literaturoznawcą, wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, profesorem zwyczajnym, harcmistrzynią. W swojej pracy naukowej bada losy polskich pisarzy związanych z Górnym Śląskiem zwłaszcza z czasów wojny i okupacji. Zajmuje się także historią harcerstwa na Śląsku.

Nagroda „Lux ex Silesia” przyznawana jest od 1994 roku przez metropolitę katowickiego. Jej inicjatorem jest ks. abp senior Damian Zimoń, a obecnie dzieło to kontynuuje abp Wiktor Skworc. Otrzymują ją osoby związane z Górnym Śląskiem i charakteryzujące się chrześcijańskimi cnotami oraz wybitnym dorobkiem naukowym, artystycznym lub działalnością społeczną. Dotychczasowymi laureatami są prof. Jan Miodek, abp Alfons Nossol, Wojciech Kilar czy Henryk Mikołaj Górecki.

ks.sk