Spotkanie kapelanów szpitalnych

Sebastian

2017-10-10

VIPZW 3092W sali im. Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego Instytutu Gość Media spotkali się kapłani posługujący jako kapelani szpitalni. Towarzyszył im bp Marek Szkudło.

O możliwościach wykorzystywania Nowego Programu Duszpasterskiego w posłudze kapelanów szpitalnych oraz o Nowej Karcie Pracowników Służby Zdrowia dyskutowano podczas spotkania kapelanów posługujących w szpitalach na terenie archidiecezji katowickiej.

- Dziękuję za Waszą obecność dzisiaj na tym spotkaniu, ale przede wszystkim dziękuję za waszą posługę. Za Waszą obecność tam, gdzie Was Chrystus posłał - powiedział kapelanom szpitalnym na początku spotkania pomocniczy biskup katowicki Marek Szkudło.

Ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego katowickiej kurii nim omówił program duszpasterski zapowiedział kolejną pielgrzymkę osób chorych, niepełnosprawnych i ich rodzin do Lourdes w 2019 roku. - Chcemy przez taką formę towarzyszyć tym wszystkim ludziom poprzez Eucharystie, konferencje, bycie razem z nimi w pociągu - mówił.

Na temat Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia wypowiedział się ks. Antoni Bartoszek, Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Tak się złożyło, że to właśnie nasze środowisko naukowe miało możliwość przetłumaczenia tego dokumentu na język polski (…). Jesteśmy też pierwszymi na świecie, którzy przełożyli ten tekst z oryginału - mówił.

Ks. Bartoszek podkreślił, że z dokumentu wybrzmiewają dwa aspekty: bioetyka i duchowość. - Szczególnie w tej karcie jest obecna bioetyka - dodał. Dziekan Wydziału Teologicznego oparł swoje przedłożenie na trzech zasadach, które rysują się w Karcie. Pierwsza dotyczy świętości i nietykalności życia. - Jak tłumaczyć tę zasadę ludziom niewierzącym, ale dobrej woli, z którymi pracujemy - zastanawiał się ks. Bartoszek.

Druga zasada to równowaga między autonomią lekarza a autonomią pacjenta. Prelegent zauważył, że lekarz ma „prawo do sprzeciwu sumienia wobec działań niezgodnych z przekonaniami”. - Środki uznaje się za proporcjonalne, kiedy zachodzi właściwa proporcja między zastosowanymi środkami a skutecznością terapeutyczną - powiedział ks. Bartoszek omawiając trzecią zasadę: proporcjonalności środków.

Spotkanie kapelanów szpitalnych odbywa się z początkiem października i jest związane z przypadającym w tym miesiącu wspomnieniem św. Łukasza. Poprzedza ono także archidiecezjalną pielgrzymkę pracowników służby zdrowia i ich rodzin do katowickiej katedry.

{os-gal-53}

ks.sk