Katolicy, ewangelicy, metodyści, baptyści i przedstawiciele kościoła polskokatolickiego z diecezji sosnowieckiej i archidiecezji katowickiej zebrali się w Katowicach na centralnym nabożeństwie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Uczestników powitał o. Tomasz Golonka OP, gospodarz miejsca – przeor klasztoru dominikanów i proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach.

– Po raz pierwszy za czasu dominikańskiej obecności w Katowicach odbywa się w naszej świątyni modlitwa ekumeniczna, z czego się bardzo cieszymy – mówił, zapraszając do wspólnej modlitwy.

Nabożeństwu przewodniczył bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Kazanie wygłosił bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W swoim słowie nawiązał on do fragmentu, jaki do rozważania zaproponowali przedstawiciele chrześcijan z Malty. To oni opracowali tegoroczne materiały, dlatego jest to fragment Dziejów Apostolskich, mówiący o pobycie Apostoła Pawła na ich wyspie. Udaje mu się tam dobrzeć bezpiecznie, choć statek, którym podróżuje, rozbija się. Maltańczycy okazują przybyszom niezwykłą życzliwość i goszczą ich przez trzy miesiące – do momentu, kiedy rozbitkowie mogą bezpiecznie ruszyć w dalszą drogę. Biskup odniósł tę sytuację do współczesnych wydarzeń, kiedy na wyspę również docierają uchodźcy. Przypomniał, że postawę Pawła cechowała życzliwość i stąd inni pasażerowie zaczęli okazywać ją sobie wzajemnie.

Bp Niemiec nawiązał również do motywu burzy, który pojawił się zarówno we fragmencie Dziejów Apostolskich i Ewangelii. – Burze na morzu, burze życiowe, burze rodzinne. Tego nie możemy uniknąć. Jest to wpisane w nasze życie. Bardzo często mimo odpowiedniego przygotowania, doświadczenia, każda nowa burza może wprowadzić lęk, zwątpienie i zniechęcenie. Spotkało to uczniów, doświadczonych rybaków, na Morzu Galilejskim – mówił. – Ważne, żeby w burzach życiowych nie zapomnieć o Jezusie. Znajdować Go i prosić. W burzach życiowych nie dać się ogarnąć zwątpieniu. Nie zapomnieć o obietnicy, że nikt i nic nas nie odłączy od miłości Bożej, która jest w Jezusie Chrystusie. Ważne, by w burzach życiowych, być otoczonym życzliwymi ludźmi, którzy przywrócą otuchę. To wielkie błogosławieństwo – podkreślił.

Przypomniał, że symbolem ruchu ekumenicznego jest łódź. – Ekumenizm rozpoczął się wtedy, kiedy Kościoły postanowiły wsiąść do jednego statku. Do łodzi, której główny maszt stanowi krzyż – symbol Jezusa Chrystusa. Wchodząc nie można było zabrać wszystkiego. Trzeba było zostawić, porzucić bagaż, czy to tradycji, czy nieżyczliwości, czy lęku – zauważył bp Niemiec.

W imieniu Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej zebranych pozdrowił ks. Adam Stelmach, z Kościoła polskokatolickiego, proboszcz parafii MB Bolesnej w Sosnowcu i wiceprzewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. W swoim słowie nawiązał do szczególnego rodzaju burzy jaką jest cyklon. – Jak trudno wytrwać widząc sam grzech i jego rosnącą moc – tego doświadczamy. Nawet apostołowie ulegają pokusie i podejrzewają Jezusa o brak zainteresowania ich losem. Jak mogli tak zrobić? Jak mogli wykrzyczeć: nic Cię to nie obchodzi? Czy nie miałeś ochoty wykrzyczeć tego samego? Ale pamiętajmy w samym środku mojej burzy i mojego cyklonu jest Pan Bóg. On sam, jako nagroda dla wytrwałych – mówił ks. Stelmach.

List do zebranych skierowany przez abp Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego odczytał bp Marek Szkudło. W swoim słowie abp Skworc przypomniał, że w tym roku wchodzą w życie regulacje zakazujące handlu w niedzielę. – Oznacza to wezwanie dla Kościołów w Polsce, aby przekonywać ochrzczonych do zachowania trzeciego przykazania Dekalogu – podkreślił. Nawiązując do „Apelu o poszanowanie i świętowanie niedzieli” z 2015 roku, wystosowanego przez przedstawicieli Kościołów w Polsce, zwrócił uwagę o potrzebie nieustannego zwracania uwagi, że istotnym wyrazem świętowania niedzieli jest modlitewne zgromadzenie. Przypomniał słowa z listu do Hebrajczyków: „Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań, jak się to stało zwyczajem niektórych, ale zachęcajmy się nawzajem” (Hbr 10, 24-25).

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa „Życzliwymi bądźmy”. – Przypomina mi się list papieski mówiący o adoracji Boga, który przyszedł na świat „wyrazić swoją czułość”. W tej czułości jest obecna także życzliwość. To jest pochylenie się niżej do człowieka, stanie się dla niego pokarmem, bratem, okazanie miłosierdzia. Bo życzliwość to życzenie drugiemu czegoś dobrego, to troska o jego przyszłość, zaproszenie do wieczności. Przyjście Boga na świat jest wyrazem życzliwości. Jeżeli zapraszamy go do swojego życia, to Duch Święty kształtuje w nas taką życzliwość, postawy troski i miłości, życia nie dla siebie ale dla innych – komentował bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Nabożeństwa, podczas których modlą się chrześcijanie różnych denominacji, mają jego zdaniem głęboki sens. – Tego nie da się prosto zmierzyć. Ale mam wielu znajomych, którzy są z innych Kościołów i to nie jest żadną przeszkodą w naszych kontaktach. Ważne by pamiętać, że każdy taki tydzień: czy miłosierdzia, modlitw o jedność chrześcijan, czy misyjny, przypomina nam, że to nie ma być tylko 7 dni z naszego życia, to przesłanie powinniśmy realizować na co dzień – przekonywał bp Szkudło.