Klerycy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach zapraszają na dzień otwarty, który odbędzie się 27 kwietnia br. Szczegóły na stronie seminarium i facebookowym profilu Jeremiasz.

 

Rekrutacja do WŚSD w KATOWICACH na rok akademicki 2024/25

Jeśli zastanawiasz się nad tym, żeby zostać księdzem archidiecezji katowickiej, poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o etapach, jakie należy przejść, by wstąpić do katowickiego seminarium. W czasie formacji, która trwa zazwyczaj siedem lat (1 rok propedeutyczny i 6 lat studiów teologicznych), pomagamy rozeznać powołanie i odpowiednio przygotować się do posługi kapłańskiej. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje o tym, co należy zrobić, by rozpocząć formację w WŚŚD.

CZAS REKRUTACJI: od 22 kwietnia do 31 sierpnia 2024 r.

SZCZEGÓŁOWE ETAPY REKRUTACJI:

1. ELEKTRONICZNA REJESTRACJA ZA POMOCĄ FORMULARZA do 31 sierpnia 2024 r.
 - link do rejestracji

2. ODPOWIEDŹ ZE STRONY SEMINARIUM I USTALENIE TERMINU ROZMOWY WSTĘPNEJ
W ciągu kilku dni powinna nadejść odpowiedź z zaproszeniem na rozmowę. Jeśli do tygodnia nie otrzymasz odpowiedzi, prosimy o kontakt telefoniczny z nami.

3. ROZMOWA Z REKTOREM SEMINARIUM I DOSTARCZENIE DOKUMENTÓW
Po telefonicznym lub mailowym uzgodnieniu terminu ma miejsce rozmowa rekrutacyjna z Rektorem WŚSD lub innym przełożonym. Spotkanie trwa około godziny i odbywa się w gmachu seminarium (ul. Wita Stwosza 17a, 40-042 Katowice).

Na rozmowę z Rektorem kandydat musi zabrać ze sobą następujące dokumenty:

a) Własnoręcznie napisane podanie z motywacją swojej decyzji, skierowane do Rektora WŚSD (papier biały, gładki, format A4)
b) Życiorys w formie opisowej (nie CV), oprócz części ogólnej należy krótko opisać swoją drogę wiary, czyli m.in. zaangażowanie w Kościele (w parafii, we wspólnotach), przeżyte kryzysy, ważne osoby i wydarzenia na drodze rozwoju duchowego
c) Odpis aktu urodzenia
d) Świadectwo chrztu (świeżej daty, z adnotacją na temat bierzmowania)
e) Świadectwo moralności od własnego proboszcza
f) Opinia katechety (dla kandydatów poniżej 25 roku życia)
g) Świadectwo ukończenia szkoły średniej (odpis lub kopia – oryginał do wglądu)
h) Zaświadczenie maturalne (odpis lub kopia – oryginał do wglądu)
i) Świadectwo ukończenia katechezy w zakresie szkoły średniej
j) Świadectwo zdrowia o możliwości podjęcia studiów wyższych
k) Zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego
l) Fotografia legitymacyjna (w formie papierowej, podpisana na odwrocie)
m) Dowód tożsamości – do okazania  

4) Decyzja Rektora w sprawie przyjęcia do WŚSD i skierowania na etap propedeutyczny
do 10 września 2024 r. 

5) Spotkanie organizacyjne osób przyjętych do WŚSD
– 23 września 2024 r., o godz. 10.00, w WŚSD – ul. Wita Stwosza 17a, 40-042 Katowice

6) Przyjazd do seminarium i rozpoczęcie etapu propedeutycznego
– 30 września 2024 r.     

Kontakt w sprawie pytań o rekrutację do WŚSD:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon: +48 519 546 150, wew. 3 lub 4,
od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 do 12.00 i od 15:00-18:00

 

Szczęść Boże!
Rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego
ks. dr Krzysztof Matuszewski

Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym dla służb porządkowych i organizatorów pieszych pielgrzymek prowadzone przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach odbędzie się 14 maja br. w auli Wydziału Teologicznego w Katowicach, ul. Jordana 18. Początek w godz. 8:30 – 16:30. W kursie mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie.

Kurs jest nieodpłatny.

Zgłoszenia 12 maja br. przez formularz https://forms.gle/P6HfTYSWr6JqgNbu6

Jeśli chcesz otrzymywać - dla siebie albo dla swojej wspólnoty - informacje dotyczące różnych eventów, wydarzeń, rekolekcji, dni skupienia i innych propozycji, które promuje archidiecezja katowicka, zapisz się na newsletter.
 

Archidiecezjalne Centrum Formacji Pastoralnej w Katowicach zaprasza, we współpracy z Inicjatywą Missio, na kurs Spotkanie ze Słowem pt. Kontrowersyjny Bóg Starego Testamentu.

Zajęcia w formie online, prowadzi s. dr hab. Joanna Nowińska.

Informacje i zapisy: TUTAJ

8 kwietnia o godz. 18.00 w katowickiej katedrze, pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Adriana Galbasa, rozpoczną się Rekolekcje „Oddanie 33”. Są to rekolekcje z tekstami wybitnych postaci Śląskiego Kościoła: Ks. Franciszka Blachnickiego, Ks. Kardynała Augusta Hlonda, bł. Księdza Jana Franciszka Machy oraz siostry Dulcissimy. Można je rozpocząć i przeżywać indywidualnie. Materiały na kolejne dni rekolekcji będą dostępne na stronie Gościa Niedzielnego lub w podręczniku, który będzie można zakupić w księgarni św. Jacka.



Rekolekcje zostały opracowane specjalne dla naszej diecezji (w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia diecezji) i zawierają nauczanie wybitnych postaci Śląskiego Kościoła: Ks. Franciszka Blachnickiego, Ks. Kardynała Augusta Hlonda, bł. Księdza Jana Franciszka Machy oraz siostry Dulcissimy. Rekolekcje trwają 33 dni i kończą się aktem zawierzenia Matce Bożej. Odprawiać można je wspólnotowo lub indywidualnie (według podręcznika).

Chrześcijański trening uważności to kurs modlitwy głębi organizowany w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek 8 kwietnia.

Zapisy na pierwszym spotkaniu lub na stronie internetowej seminarium: www.seminarium.katowice.pl
 
Na facebookowym profilu Jeremiasz, prowadzonym przez kleryków WŚSD, czytamy:
  •  Jeżeli jesteś zabiegany, chcesz pogłębić swoją duchowość lub po prostu chcesz poznać praktykę modlitwy głębi - kontemplacyjnej to mamy dla Ciebie idealną propozycję! Z okazji naszego 100-lecia przygotowaliśmy szereg wydarzeń.
  • Pierwszym jest autorski kurs modlitwy głębi, który poprowadzi ks. dr Krzysztof Matuszewski - rektor naszego seminarium, rekolekcjonista, teolog duchowości, psycholog, psychoterapeuta.
  • Spotkania będą odbywały się w poniedziałki (8.04; 15.04; 22.04; 29.04; 6.05, 13.05.) od 19:00 do 20:30 w Auli Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach (Wita Stwosza 17).
  • Każde spotkanie będzie zawierało część konferencyjną (aspekty psychologiczno-duchowe) oraz część modlitewną (kontemplacja). Modlitwa głębi pozwala z czasem coraz bardziej doświadczać Boga, rozumieć siebie, odzyskiwać równowagę w relacji z sobą samym, światem i Stwórcą, prowadząc do większej harmonii myśli, uczuć i działania. 
  • Po każdym spotkaniu będzie możliwość złożenia datku na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne.

Przede wszystkim będziemy się uczyć modlitwy serca - praktyki szczególnej – wewnętrznej, prostej, bezsłownej, nawiązującej do tradycji modlitwy Jezusowej. Obserwujemy duże zainteresowanie uważnością (mindfulness) – nieoceniającym i nieanalitycznym byciu tu i teraz, przeżywaniu chwili. Eksperci od mindfulness nie zawsze wyłapują jej związki z Ewangelią. Chcemy dostrzec najgłębszą inspirację do uważności w Jezusie – Mistrzu modlitwy. Wiele poważnych badań potwierdza znaczenie kontemplacji dla dobrostanu człowieka, w tym jej profilaktyczne działanie antydepresyjne i przeciwnerwicowe. Uważność jest prostym i ufnym trwaniem w Bożej obecności. Uczymy się bycia w Nim, rezygnując z wszelkiej aktywności, poza uważnością. Taka praktyka dla nas zabieganych i nadproduktywnych wymaga nie tylko wiary, ale i cierpliwego odkładania całego nadmiarowego działania i myślenia, zgody na bycie tu i teraz.
 
 

Prezentujemy tematykę sesji formacyjnych dla księży archidiecezji katowickiej. Każda z nich jest okazją do poszerzania własnych kompetencji i umiejętności pomocnych w wypełnianiu duszpasterskich zadań. Sesje przygotowane są we współpracy z Archidiecezjalnym Centrum Formacji Pastoralnej.

Duchowni zachęceni są do udziału przynajmniej w jednym spotkaniu.

Zapisy na sesje: centrum.katowice.pl

 

  1. Duszpasterstwo chorych i umierających– ks. Wojciech Bartoszek – 17.04 (środa), 10.00-13.30, Żory św. Stanisława
  2. Kultura współczesna – wspaniały świat czy źródło cierpień? – dr Artur Madaliński (dyrektor Biblioteki Śląskiej) – 17.04 (środa), 10.00-13.30, Bazylika Piekary (Nazaret)
  3. Duszpasterstwo Ukraińców – o. Marek Blaza SJ – 22.04, 10.00-13.30, (poniedziałek), Radzionków św. Wojciecha
  4. Nowa wyobraźnia miłosierdzia w parafii– ks. Piotr Wenzel – 16.05 (czwartek), Parafia Świętego Andrzeja Boboli, ul. Wyzwolenia 215, 41-710 Ruda Śląska (16osób)
  5. Od tekstu biblijnego do rekolekcji– ks. Janusz Wilk – 22.05 (środa), 10.00-13.30, – Kokoszyce, do 30 osób
  6. Synodalność rzymska a synodalność niemiecka – jak się w tym połapać?– ks. Jacek Kempa – 28.05 (wtorek), 10.00-13.30, św. Antoniego Rybnik
  7. Współpraca duszpasterska ze świeckimi – „zarządzanie” grupami – ks. Krzysztof Nowrot – 3.06 (poniedziałek), 10.00-13.30, św. Marii Magdaleny Tychy
  8. Nadużycia duchowe – mechanizmy, rozpoznawanie i prewencja – ks. Grzegorz Strzelczyk, 4.06 (wtorek), 10.00-13.30, Seminarium
  9. Media społecznościowe w duszpasterstwie– ks. Adrian Chojnicki i ks. Grzegorz Strzelczyk – 5.06 (środa), 10.00-13.30, św. Teresy od Dzieciątka Jezus Rybnik Chwałowice
  10. Formacja dorosłych: style i treści– dr Magdalena Jóźwik i ks. Grzegorz Strzelczyk –6.06 (czwartek), 10.00-13.30, Seminarium
  11. Psychologiczno-pedagogiczne warsztaty rozwojowe dla księży, którzy mają kontakt z dziećmi i młodzieżą – Pozytywna dyscyplina(8 i 15.06) 10.00-16.00 – Aneta Froehlich, Seminarium.

 

Msze święte w języku angielskim sprawowane są w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach (kościół mariacki, plac bł. ks. E. Szramka 1) w każdą niedzielę o godz. 14:30.




Więcej informacji można uzyskać pod adresem: facebook.com/groups/englishmasskatowice.



Msze święte w języku włoskim sprawowane są w katedrze Chrystusa Króla w każdą trzecią niedzielę miesiąca.

 

 



Msze święte w języku niemieckim sprawowane są w parafii św. Józefa Robotnika w Katowicach Józefowcu (kaplica św. Maksymiliana Kolbego, ul. Prof. Jana Mikusińskiego 8) w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 14.30

Okazja do spowiedzi w języku niemieckim od 14.00. Istnieje także możliwość umówienia się na spowiedź w języku niemieckim w dogodnym terminie (+48 604 484 833).

 



Msze święte w języku hiszpańskim sprawowane są w parafii św. Maksymiliana w Orzeszu - Gardawicach w każdą trzecią niedzielę miesiąca.

Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami Archidiecezjalnego Centrum Formacji Pastoralnej: 

Czytamy w Kościele https://centrum.katowice.pl/czytamy-w-kosciele/ (8 spotkań, wtorek 19.00 wg planu, online ZOOM, prowadząca dr Magdalena Jóźwik, nurkujemy w sobory, sprawdzimy fakty, rozwiejmy mity, a przede wszystkim czytamy teksty z uwzględnieniem kontekstu)

Ekumenizm dla każdego https://centrum.katowice.pl/ekumenizm-dla-kazdego/ (10 spotkań, wtorek 19.00 wg planu, online ZOOM, prowadzący dr Andrzej Lwowski, dr Magdalena Jóźwik, poznajemy historię podziału oraz różnice doktrynalne między chrześcijanami)

Współczesne dyskusje teologiczne https://centrum.katowice.pl/wspolczesne-dyskusje-teologiczne/ (8 spotkań, środa 19.00, wg planu, stacjonarnie Seminarium w Katowicach + streaming na Youtubie, prowadzący ks. dr Grzegorz Strzelczyk, dyskusje nad aktualnymi wyzwaniami Kościelnymi i kulturowymi)

Warsztaty „Fastryga w praktyce”  – warsztaty dla animatorów (grup parafialnych, zwłaszcza młodzieży przygotowującej się do bierzmowania)

  1. „Komunikacja w grupie” Joanna Dyduch – psycholog, psychoterapeuta (17.02.2024)
  2. „Jak pracować z konspektem i materiałami?” Młodzi na Progu – autorzy materiałów formacyjnych oraz warsztatów i rekolekcji (24.02.2024)
  3. „Animator i grupa – jak pracować, by owocnie współpracować?” Magdalena Kudełka-Lwowska – wykładowczyni, trenerka warsztatów psychologicznych i pastoralnych, dr teologii pastoralnej (02.03.2024)
  4. „Jak przygotować i prowadzić modlitwę dla młodych?” ks. Bartosz Jankowski – prezbiter archidiecezji katowickiej, psychoterapeuta (09.03.2024)
  5. „Kryzys w posłudze – szansa i wyzwanie” Urszula Kotas – life coach, doradczyni filozoficzna, trenerka (16.03.2024)
  6. „Jak różnią się pokolenia?” Marcin Moroń – psycholog, wykładowca, doradca życia rodzinnego (23.03.2024)


Można zapisać się na cały cykl, można na poszczególny warsztat, sobota 10.00-12.00, online na zoomie, https://centrum.katowice.pl/fastryga-w-praktyce/


Z wszystkich zajęć jak zwykle przesyłamy nagrania video i audio.


Bardzo gorąco prosimy o przesłanie informacji dalej oraz w mediach społecznościowych.


Zachęcamy do słuchania naszego podcastu „WIARYgodni” https://youtu.be/cgavDgYxm6k?si=0pV3kXui0oApi1I_

Uciekający przed dramatem wojny w Ukrainie mogą liczyć na opiekę duszpasterską w Archidiecezji Katowickiej.

Najnowsze

27 kwiecień 2024

Fizyczna cząstka w miejscu nadziei

Do kaplicy Archidiecezjalnego Domu Hospicyjnego św. Jana Pawła II w Katowicach wprowadzono...

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.