Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. z okazji 30-lecia Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Liturgię odprawił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W liturgii uczestniczyli też bp gliwicki Jan Kopiec oraz bp pomocniczy z Opola – Rudolf Pierskała.

Abp Skworc dziękował Śląskiemu Związkowi Gmin i Powiatów za 30-letnią służbę. W tym roku mija bowiem 30 lat od utworzenia samorządowej struktury w naszym kraju. Metropolita przypomniał, że wtedy także nastąpiły zmiany w administracji Kościelnej.  Wtedy powstały  dwa arcybiskupstwa – częstochowskie i katowickie oraz diecezje bielsko-żywiecka, gliwicka, opolska i sosnowiecka. Dlatego w liturgii uczestniczyli też przedstawiciele tych diecezji - bp gliwicki Jan Kopiec oraz bp pomocniczy z Opola – Rudolf Pierskała.

Metropolita katowicki przypomniał, że misją Śląskiego Związku Gmin i Powiatów "jest służba na rzecz dobra publicznego w województwie Śląskim poprzez wspieranie lokalnych społeczności i samorządów."

Arcybiskup mówił w homilii, że samorząd, jako fundamentalny element reformy państwa, spełnił oczekiwania twórców reformy i oczekiwania społeczne. - Dzięki samorządowi możliwa stała się realizacja konstytucyjnej zasady pomocniczości, dzięki której wyzwolona została energia ludzi, zdolnych do wzięcia odpowiedzialności za losy swych małych ojczyzn. Efekty tego wyzwolonego ludzkiego potencjału są dostrzegalne, ostatecznie zadecydowały o obliczu i kondycji naszej Ojczyzny - wskazywał.

Przekonywał, że reforma samorządowa przyniosła Polsce wiele dobra, pozwoliła budować społeczeństwo obywatelskie, a rodzinom, władzom i instytucjom lokalnym dała możliwość uczestniczenia w życiu społecznym, kulturalnym, ekonomicznym i politycznym. - Reforma nauczyła nas patriotyzmu m.in. przez przywrócenie znaczenia i wartości pojęciu „mała ojczyzna” i ojcowizna. To właśnie w „małej ojczyźnie” przekazywany jest młodemu pokoleniu bogaty i rozwijający kod kulturowy - zapewniał hierarcha.

Zwracając się do samorządowców abp Skworc zachęcił ich do  podejmowania na nowo wezwania wynikające ze społecznego wybrania i okazanego im zaufania. - Niech dobro wspólne i każdego mieszkańca, będzie pierwszą i najważniejszą zasadą budowania społeczeństwa obywatelskiego i solidarnego - akcentował.

Dziękował też przedstawicielom samorządu za współpracę, służbę i poświęcenie. Wskazywał na wspieranie działalności edukacyjnej i charytatywnej, na prorodzinną politykę mieszkaniową, na troskę o seniorów, czy niepełnosprawnych. Zapewnił, że Kościół nadal będzie wspierać duchowo samorząd w takich działaniach, szczególnie w czasie wychodzenia ze skutków pandemii.

Abp Skworc zachęcał samorządowców do tego, by sumiennie wypełniali swoje obowiązki. - Dalej trzeba wzmacniać dobro wspólne - wzywał mówiąc o  zapobieganiu zagrożeniom i trosce o zdrowie mieszkańców oraz minimalizacji skutków pandemii, czy walce z suszą.

Za papieżem Franciszkiem metropolita katowicki przedstawił kilka zasad „w istotny sposób kierujących rozwojem współżycia społecznego i budowaniem ładu, w którym różnice tworzą harmonijną całość w obrębie wspólnego projektu”.

Pierwsza zasada to „czas jest ważniejszy niż przestrzeń”. - Stosowanie tej zasady pozwala pracować w długiej perspektywie, bez obsesji uzyskiwania natychmiastowych rezultatów. Chodzi więc nie tyle o uzyskanie pełnego rezultatu od razu, ile o rozpoczęcie długofalowego procesu - tłumaczył arcybiskup.

Druga zasada to „jedność jest ważniejsza niż konflikt”. Hierarcha zdiagnozował, że konflikty to nasz narodowy problem. - Polska uważana jest za jedną z najbardziej spolaryzowanych społeczności we współczesnej Europie. Stąd praca nad jednością jest dla nas niezwykle ważnym zadaniem - podsumował.

Trzecia zasada to „rzeczywistość jest ważniejsza od idei”. Abp Skworc mówił, że trzeba doprowadzić do stałego dialogu pomiędzy nimi, unikając oddzielenia idei od rzeczywistości.

Wreszcie czwarta zasada to „całość jest ważniejsza niż część”. - Zasada ta jest szczególnie aktualna i ważna w zglobalizowanym i globalizującym się świecie - przypomniał podkreślając, że jej stosowanie jest ważne dla właściwie rozumianego i realizowanego członkostwa Polski w Unii Europejskiej i innych strukturach.

W homilii metropolita katowicki w nawiązaniu do czytań liturgicznych mówił do samorządowców: "Miejcie odwagę! (...) Miejcie odwagę wołać o Ducha Świętego, aby odnowił oblicze tej ziemi – przez was i wasze samorządowe działanie!"

asp/Katowice

Najnowsze

18 październik 2021

Pobłogosławienie nowej dzwonnicy

W liturgiczne święto św. Jadwigi Śląskiej patronki Ośrodka Spotkań i Formacji archidiecezji...

18 październik 2021

Słowo do pracowników służby zdrowia

Metropolita katowicki przesłał okolicznościowe słowo z okazji patronalnego święta służby zdrowia z...

17 październik 2021

Śp. ks. Kazimierz Szalasta

Z przykrością zawiadamiamy, że 16 października 2021 roku, po długiej i ciężkiej...

17 październik 2021

Inauguracja synodu o synodalności

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. otwierającej diecezjalny etap XVI Zwyczajnego Posiedzenia Ogólnego...

17 październik 2021

Prof. Bańka o otwarciu procesu synodalnego w Rzymie

Delegat Kościoła w Polsce na to wydarzenie zrelacjonował swój udział po Mszy...

17 październik 2021

Diecezjalne obchody święta służby zdrowia

W katedrze Chrystusa Króla bp Marek Szkudło przewodniczył Mszy św. w intencji...