„Nie ulega wątpliwości, że sytuacja społeczno-polityczna w Polsce jest w optyce zainteresowania Stolicy Apostolskiej” – powiedział abp Wiktor Skworc w rozmowie z KAI po dzisiejszym spotkaniu polskich biskupów w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

"Stolica Apostolska zauważa naszą bardzo spolaryzowaną sytuację społeczną. Intensywność tej polaryzacji jest w Polsce bardzo wysoka, podobnie jak w całej Europie i na świecie" - podkreślił.

„Wyszliśmy po spotkaniu z kardynałem sekretarzem stanu Pietro Parolinem i jego współpracownikami zachęceni do otwartego dialogu ze wszystkimi, nikogo nie wykluczając. Nie ma ekskluzywnych dialogów, każda autentyczna i szczera rozmowa ma charakter inkluzywny. Mamy wszystkich zachęcać do dialogu, aby eliminować wszelkie napięcia i służyć społecznemu pokojowi” - zaznaczył metropolita katowicki.

W swoim wystąpieniu podczas spotkania abp Skworc mówił o relacjach Konferencji Episkopatu Polski z trzema podmiotami życia społecznego: z rządem, parlamentem i samorządem. Wskazał, że „najlepiej i najadekwatniej relacje te układają się na szczeblu samorządowym, ponieważ na tej płaszczyźnie widać najlepiej intensywną troskę o dobro wspólne. W tej relacji najlepiej widać bliskość tych podmiotów wobec obywateli”.

Hierarcha wyraził ubolewanie, że „nie istnieje instrument strukturalny dialogu” w relacjach z parlamentem. „Nie chodzi tylko o Kościół katolicki, ale wszystkie wyznania zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Dobre byłaby takie miejsce rozmowy, w którym moglibyśmy się spotykać z reprezentantami wszystkich partii. Niestety Kościoły chrześcijańskie w Polsce nie mogą prowadzić stałego, strukturalnego dialogu z parlamentem. Jak na razie nie widać chęci zbudowania takiej struktury, choć byłoby bardzo wskazane, aby ona powstała i to w niedalekiej przyszłości. Myślę, że stałaby się świetną platformą współpracy dla wspólnego dobra” - powiedział abp Skworc.

Zaznaczył, że w relacjach z rządem istnieje Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. „Ale ona, co powtórzyłem dzisiaj szczerze, nie funkcjonuje. Nie spełnia roli pasa transmisyjnego między Kościołem a władzami państwowymi. Trzeba tę strukturę ożywić, aby sprawnie funkcjonowała. Jej działanie nie może polegać na wymianie korespondencji miedzy przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski a premierem. To nie wystarcza” – powiedział metropolita katowicki.

Zaznaczył, że w bardzo spolaryzowanym świecie Kościół stale powinien wychodzić do społeczeństwa z ofertą dialogu i spotkania ludzi różnych opcji ze sobą. „Kościół ze swej natury jest promotorem jedności i promuje wartości powszechnie uznawane będące fundamentem każdej ludzkiej rzeczywistości” – powiedział arcybiskup.

Jak relacjonował metropolita katowicki, kard. Parolin mile wspominał 24. Konferencję Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP-24, która odbyła się w 2018 r. w Katowicach. W czasie rozmów wielokrotnie wracał do kwestii zmian klimatycznych, ochrony stworzenia i ekologii, czemu jest poświęcona encyklika papieża Franciszka „Laudato si`”.

KAI

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.