– Małżeństwo to powołanie, które należy odkrywać, a potem realizować – zaznaczył w Radiu eM abp Wiktor Skworc, zapowiadając Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa, który rozpoczyna się w niedzielę (22.05). Metropolita katowicki przypomniał też, że tego dnia będą świętowane w katowickiej katedrze jubileusze małżeńskie.


– Winniśmy zadbać o to, żeby małżeństwa były zawierane. Jest społeczne przyzwolenie na luźne związki, bez żadnych zobowiązań, A my mówimy o sakramentalnym małżeństwie – zaznaczył arcybiskup. – Świętowanie jubileuszy to piękna promocja małżonków – dodał.Abp Wiktor Skworc podkreślił też znaczenie zbliżających się dni krzyżowych (23-25.05), czyli dni modlitw o urodzaje, kiedy to odbywają się procesje błagalne do przydrożnych krzyży. – Praca rolnika to praca wysokiego ryzyka, narażona na kaprysy pogody. Módlmy się o sprzyjającą pogodę, żeby praca rolnika była wynagrodzona dobrymi urodzajami i nikomu na świecie nie zabrakło żywności – wzywał w „Rozmowie poranka” Radia eM.

Metropolita katowicki przypomniał, że w nadchodzącym tygodniu będzie też Dzien Modlitw za Kościół w Chinach (24.05). Wspomniał również swoje spotkanie z dyrektorami rozgłośni tworzących Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich, do którego należy też Radio eM. Zaznaczył, że było to dla niego bardzo ciekawe spotkanie i podkreślił, że ich współpraca daje większą siłę oddziaływania mediów katolickich.

– Winniśmy pamiętać, że dzień imienin to także dzień pamięci o naszym chrzcie. Warto pamiętać o tym dniu. Ja osobiście ten dzień świętuję, bo wtedy stałem się chrześcijaninem – mówił arcybiskup nawiązując do wczorajszych (19.05) urodzin i niedawnych imienin. Zachęcał, aby w takie dni składać dziękczynienie. – Ojciec wie, czego nam potrzeba, a my próbujmy dziękować, bo tyle otrzymujemy, tyle zostało nam już dane, dlatego to wielkie dziękczynienie Panu Bogu – konkludował.

Zapraszając do udziału w pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich (29.05), Metropolita Katowicki zaznaczył, że z pielgrzymowaniem do Piekar związany jest sakrament pokuty. – Piekary to jest także wielki konfesjonał Górnego Śląska. Tam się wielu pielgrzymów spowiada. Ale może lepiej z pojednaniem z Bogiem i bliźnimi nie zwlekać aż do dnia pielgrzymki. I wtedy pokój serca będzie większy – powiedział odnosząc się do hasła tegorocznej pielgrzymki „Posłani w pokoju Chrystusa”. Zachęcał także, aby w parafiach zaplanować pożegnanie wychodzących i powitanie wracających pielgrzymów.

Najnowsze

06 lipiec 2022

Abp Galbas na Jasnej Górze do chorych i zdrowych

- Apostolstwo, które podejmują chorzy, to najcenniejsze z apostolstw, jakie istnieją w...

29 czerwiec 2022

Niech drogi waszego życia prowadzą zawsze do świątyni

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła świętowała 120. rocznicę konsekracji kościoła –...

26 czerwiec 2022

Apelujemy o umocnienie rzemiosła w strukturze gospodarczej naszego kraju

Po raz 41. rzemieślnicy i przedstawiciele małych przedsiębiorstw spotkali się na Jasnej...

26 czerwiec 2022

Troska o siebie i wzajemne relacje warunkiem budowania lepszych miast

W niedzielę abp koadiutor przewodniczył odprawianej w kościele mariackim Mszy w intencji...

26 czerwiec 2022

XIV Msza na wodzie na Zalewie Rybnickim

Wokół ołtarza, kołyszącego się na falach Jeziora Rybnickiego, zgromadziły się jachty i...

25 czerwiec 2022

16 i 17 diakon stały w archidiecezji katowickiej

Marek Dytkowski i Marek Hadalski to dwaj wyświęceni w parafii NMP Matki...