– Małżeństwo to powołanie, które należy odkrywać, a potem realizować – zaznaczył w Radiu eM abp Wiktor Skworc, zapowiadając Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa, który rozpoczyna się w niedzielę (22.05). Metropolita katowicki przypomniał też, że tego dnia będą świętowane w katowickiej katedrze jubileusze małżeńskie.


– Winniśmy zadbać o to, żeby małżeństwa były zawierane. Jest społeczne przyzwolenie na luźne związki, bez żadnych zobowiązań, A my mówimy o sakramentalnym małżeństwie – zaznaczył arcybiskup. – Świętowanie jubileuszy to piękna promocja małżonków – dodał.Abp Wiktor Skworc podkreślił też znaczenie zbliżających się dni krzyżowych (23-25.05), czyli dni modlitw o urodzaje, kiedy to odbywają się procesje błagalne do przydrożnych krzyży. – Praca rolnika to praca wysokiego ryzyka, narażona na kaprysy pogody. Módlmy się o sprzyjającą pogodę, żeby praca rolnika była wynagrodzona dobrymi urodzajami i nikomu na świecie nie zabrakło żywności – wzywał w „Rozmowie poranka” Radia eM.

Metropolita katowicki przypomniał, że w nadchodzącym tygodniu będzie też Dzien Modlitw za Kościół w Chinach (24.05). Wspomniał również swoje spotkanie z dyrektorami rozgłośni tworzących Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich, do którego należy też Radio eM. Zaznaczył, że było to dla niego bardzo ciekawe spotkanie i podkreślił, że ich współpraca daje większą siłę oddziaływania mediów katolickich.

– Winniśmy pamiętać, że dzień imienin to także dzień pamięci o naszym chrzcie. Warto pamiętać o tym dniu. Ja osobiście ten dzień świętuję, bo wtedy stałem się chrześcijaninem – mówił arcybiskup nawiązując do wczorajszych (19.05) urodzin i niedawnych imienin. Zachęcał, aby w takie dni składać dziękczynienie. – Ojciec wie, czego nam potrzeba, a my próbujmy dziękować, bo tyle otrzymujemy, tyle zostało nam już dane, dlatego to wielkie dziękczynienie Panu Bogu – konkludował.

Zapraszając do udziału w pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich (29.05), Metropolita Katowicki zaznaczył, że z pielgrzymowaniem do Piekar związany jest sakrament pokuty. – Piekary to jest także wielki konfesjonał Górnego Śląska. Tam się wielu pielgrzymów spowiada. Ale może lepiej z pojednaniem z Bogiem i bliźnimi nie zwlekać aż do dnia pielgrzymki. I wtedy pokój serca będzie większy – powiedział odnosząc się do hasła tegorocznej pielgrzymki „Posłani w pokoju Chrystusa”. Zachęcał także, aby w parafiach zaplanować pożegnanie wychodzących i powitanie wracających pielgrzymów.

Najnowsze

09 czerwiec 2023

Dyspensa na 9 czerwca

od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych

08 czerwiec 2023

Centralna procesja Bożego Ciała

Ulicami Katowic przeszła procesja teoforyczna.

02 czerwiec 2023

Komunikat Kurii Metropolitalnej

Pierwsze zmiany personalne podjęte przez arcybiskupa Adriana Galbasa SAC.

31 maj 2023

Życzenia i gratulacje

List gratulacyjny abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, do abp. Adriana...

31 maj 2023

Zapraszam Was do wspólnej drogi!

Słowo Arcybiskupa Metropolity Katowickiego

31 maj 2023

Nowy Arcybiskup Metropolita Katowicki

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.