12. i 13. diakona stałego zyskała archidiecezja katowicka. Święcenia diakonatu przyjęli 18 czerwca w Leszczynach z rąk abp. Wiktora Skworca dwóch mężów i ojców - Bartosz Kaczmarczyk i Krzysztof Kurpanik.

Obaj nowi diakoni należą do parafii św. Andrzeja Boboli w Leszczynach. Obaj również - podobnie, jak i żony - są związani z Ruchem Światło-Życie w Domowym Kościele.

Bartosz Kaczmarczyk urodził się w 1977 roku. Jest mężem Sabiny i ojcem trójki dzieci - Julii, Jakuba i Alicji. Jest germanistą po Uniwersytecie Śląskim i nauczycielem w Zespole Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie. Od lat jest tam opiekunem szkolnego wolontariatu.

Krzysztof Kurpanik urodził się w 1970 roku. Ma żonę Joannę i troje dzieci. Studiował na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej. Pracuje w firmie logistycznej.

Diakoni już w Dziejach Apostolskich
O tym, że Dzieje Apostolskie wcale się nie skończyły, mówił im w homilii przed udzieleniem święceń arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Powiedział, że dzisiaj zostanie w tej księdze zapisana kolejna karta.

Przypomniał, że to apostołowie zwrócili się do "wszystkich uczniów" o upatrzenie spośród siebie mężów cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha Świętego i mądrości. "Im zlecimy, aby w naszym imieniu spełniali zadanie diakonii miłości względem ubogich. Spodobały się te słowa uczniom, którzy wybrali mężczyzn spełniających postawione warunki, przedstawili ich apostołom, a ci, modląc się, włożyli na nich ręce" - cytował Dzieje Apostolskie.

- W ciągu dziejów XXI wieków Kościoła zmieniały się formy wyboru i formacji kandydatów do diakonatu. Jednak warunki stawiane kandydatom do tej posługi i sposób udzielenia święceń, modlitwa i nałożenie rąk pozostały te same. Świadomość historycznej ciągłości, nieprzerwanego trwania Kościoła rodzi w nas wdzięczność, że nasze korzenie sięgają czasów apostolskich, że wyrastają z jerozolimskiej wspólnoty, że mają swój początek w Chrystusie - Słudze, który przyszedł, aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu. Co więcej - wzbogaciły się o dwie formy diakonatu: jedna jako stopień prowadzący do prezbiteratu, druga, jako diakonat stały, przynależące do struktury hierarchicznej Kościoła - zauważył.

Twoje pierwsze staranie
Arcybiskup Skworc mówił o zaufaniu do Jezusa. Powiedział, że postawienie na Boga, a nie na mamonę odbiera nam zmartwienia. Zacytował słowa Jezusa: "Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”. - Królestwo Boga i Jego sprawiedliwość. Pierwszą przestrzenią tego starania niech będzie, bracie, twój domowy Kościół. Twoja rodzina. I wtedy z tej przestrzeni sakramentalnego małżeństwa i rodziny będziesz mógł naturalnie i bezkolizyjnie przechodzić do starania się o wspólnotę Kościoła parafialnego, której będziesz jako diakon służył, poszerzając przestrzeń królestwa prawdy i życia, świętości i łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju - powiedział.

Arcybiskup przypomniał obecnym na święceniach, że nowi diakoni będą służyć wszystkim ochrzczonym przez głoszenie słowa Bożego, asystowanie biskupowi i kapłanom przy liturgii, udzielanie Komunii św. i zanoszenie jej chorym, udzielanie chrztów, przewodniczenie niektórym obrzędom i nabożeństwom, dźwiganie w ubogich nadziei przez uczynki miłosierdzia. - I to ostatnie zadanie jest twoją pierwszą powinnością, twoim pierwszym staraniem: "zadanie diakonii miłości względem ubogich" - wskazał.

Najnowsze

09 czerwiec 2023

Dyspensa na 9 czerwca

od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych

08 czerwiec 2023

Centralna procesja Bożego Ciała

Ulicami Katowic przeszła procesja teoforyczna.

02 czerwiec 2023

Komunikat Kurii Metropolitalnej

Pierwsze zmiany personalne podjęte przez arcybiskupa Adriana Galbasa SAC.

31 maj 2023

Życzenia i gratulacje

List gratulacyjny abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, do abp. Adriana...

31 maj 2023

Zapraszam Was do wspólnej drogi!

Słowo Arcybiskupa Metropolity Katowickiego

31 maj 2023

Nowy Arcybiskup Metropolita Katowicki

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.