W Bazylice św. Szczepana i Matki Boskiej Boguckiej metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. inaugurującej nowy rok Studium Muzyki Kościelnej im ks. Roberta Gajdy w Katowicach. Pobłogosławił też ufundowane przez siebie organy.

Metropolita  katowicki przypomniał, że studium działa obecnie w nowej strukturze jako Wydział Zamiejscowy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z siedzibą przy parafii św. Szczepana w Bogucicach.

W homilii abp  Skworc odwołał się do nauczania papieży Benedykta XVI i Franciszka o muzyce uwypuklając „integracyjną rolę muzyki w Kościele i w społeczeństwie”. – Już jako znany teolog – mówił o ks. Józefie Ratzingerze – szukał punktów stycznych między wiarą a sztuką, wiarą a muzyką. Nawiązując do jego komentarza do Psalmu 47 traktującego o Bogu na tronie królewskim, zachęcie do śpiewania i klaskania w dłonie wskazał na ważne dla ks. Ratzingera powiązanie muzyki z mądrością.

Jednocześnie przypomniał znaczenie psalmu responsoryjnego jako integralnego elementu Liturgii Słowa. – Nie wolno go skracać, a tym bardziej eliminować, bo stanowi pomost miedzy czytaniami a Ewangelią – stwierdził.

– Obaj papieże w swoim nauczaniu zwracają uwagę na wartość muzyki towarzyszącej liturgii, która dodaje wartości, blasku słowom zawartym w Piśmie Świętym; dzięki czemu pokolenie słuchające muzyki liturgicznej czy sakralnej otrzymuje szansę odkrycia czy pogłębienia tajemnic naszej wiary – powiedział abp Skworc.  Za  Benedyktem XVI stwierdził: „w przedziwny sposób muzyka zdolna jest do zaprowadzenia jedności w wielości, do syntezy różnych faktów dźwiękowych w jedną nierozerwalną całość wyższego rzędu, w pewnym sensie przedstawia się jako proces integracyjny, w wyniku którego z wielu brzmień powstaje jedno współbrzmienie – symf – onia”.

Zaznaczył, że „muzyka pomaga w tym, by budować i integrować wspólnotę Kościoła”. – Słuchanie muzyki, również to wspólnotowe prowadzi do refleksji, może uczyć mądrości i mobilizować do budowania kulturowej wspólnoty wartości – zauważył  abp  Skworc.

Adeptom Studium Muzyki  Kościelnej życzył „wytrwałości w zdobywaniu koniecznych umiejętności do przekazywania treści”. Odwołując się do nauczania Franciszka zachęcił  by „nie stracili z oczu tego istotnego celu: pomagać wspólnocie liturgicznej i ludowi Bożemu w przeżywaniu i uczestniczeniu, wszystkimi zmysłami fizycznymi i duchowymi, w Tajemnicy Boga”. – Jako organiści i muzycy kościelni macie misje do spełnienia; odkrywajcie – w tym podzielonym świecie – integracyjną rolę muzyki i kościelnego śpiewu; zwłaszcza chorału gregoriańskiego – dodał.

Do dyspozycji studentów przeznaczony zostały nowe mechaniczne organy, ufundowane przez metropolitę katowickiego, który po Mszy św. dokonał ich pobłogosławienia. Ponadto trzech tegorocznych absolwentów z rąk metropolity katowickiego odebrało dyplomy ukończenia Studium. 

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.