Kardynał Kazimierz Nycz mówił uczestnikom Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej także o miłości i wolności.

Trzykrotnie powtórzone pozdrowienie "Szczęść Boże" rozległo się z tysięcy męskich gardeł na kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach Śląskich. Kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup warszawski, w czasie homilii powiedział zgromadzonym, że nauczył się tego pozdrowienia w swojej szkole średniej, którą kończył na Śląsku, a później także od górników z Brzeszcz i Libiąża, To górnicze miejscowości w archidiecezji krakowskiej, gdzie Kazimierz Nycz był wcześniej biskupem pomocnicznym.

Kiedy przebaczać, jeśli nie dzisiaj?
W swojej homilii mówił między innymi o miłości. Podkreślał, że miłość musi kosztować. Zauważył, że dotyczy to także tego, jak Polacy zdali egazamin z pomocy Ukraińcom, przyjmując ich do naszych domów, do naszych szkół, do naszych szpitali.

- W tym momencie chcę powiedzieć rzecz być może nie najbardziej popularną. Wydaje się mi, że po 1,5 roku tej okrutnej wojny musimy zdobyć się na zrobienie kroku w kierunku jeszcze większego i pełniejszego pojednania między naszymi narodami: polskim i ukraińskim. To pojednanie, jak wiemy z historii, nie jest możliwe bez wzajemnego przebaczenia. Jak to bywa między ludźmi i narodami, mamy sobie co przebaczać - powiedział. - Czasem słyszę, że na to jest za wcześnie, że to za świeże, trzeba poczekać. Wtedy zadaję pytanie: jeżeli teraz jest za wcześnie i teraz nie jest czas - kiedyśmy sobie tak pięknie w ostatnich dwóch latach pomagali i współpracowali - jeżeli nie teraz, to postawmy pytanie: kiedy? Pozostawiam to do refleksji - dodał. W tym momencie jego homilię przerwały oklaski tysięcy zgromadzonych mężczyzn.

Samoograniczenie to warunek prawdziwej miłości
Kardynał Nycz mówił o miłości, która - jeśli ma być prawdziwa - nie może być samowolna i musi się samoograniczać. - Tymczasem duch czasu współczesnego podpowiada, że musimy być wolni i całkowicie swobodni. Także związanie się z kimś na całe życie, na dłuższy okres czasu, bardzo często niektórym jawi się jako ograniczenie. Stąd ludzie współcześni odkładają sakrament małżeństwa, odkładają związanie się na zawsze - zauważył. - Samoograniczenie jest warunkiem wszelkiej prawdziwej miłości, także tej, która jest podstawą Ewangelii Jezusa Chrystusa - zaznaczył.

Świat czeka na świadectwo chrześcijańskich rodzin
Kardynał Nycz porównał sanktuarium piekarskie do Nazaretu, gdzie przychodzi się do Jezusa, Maryi i Józefa. - Przychodzimy do Nazaretu uczyć się życia rodzinnego, po to, by nie brać wszystkiego, co proponuje świat - powiedział. - Zwłaszcza wtedy, gdy chrześcijańskie małżeństwo jest czasem uważane za niemodne i przestarzałe, idźmy ze ewangelią małżeństwa i rodziny, przez przykład naszych dobrych i świętych rodzin - dodał.

Mówił o świadectwie - którym jest również obecność mężczyzn w Piekarach. - Chrześcijanie pierwszych wieków mieli wszystkich przeciw sobie, a przez swoje świadectwo aż do męczeństwa, potrafili ten świat zmienić. Być może współczesność też czeka na takie radykalne świadectwo, zamiast dopasowywania się za wszelką cenę do ducha tego czasu. Czeka na przykład chrześcijańskich, katolickich rodzin - powiedział.

Najnowsze

20 lipiec 2024

Abp Adrian Galbas u Karmelitów Bosych w Czernej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas 26. Ogólnopolskiego Spotkania...

14 lipiec 2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie...

12 lipiec 2024

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy...

07 lipiec 2024

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z...

06 lipiec 2024

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59...

02 lipiec 2024

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi...