Rzesze widzów dały się porwać zrealizowanej z rozmachem historii Matki Bożej. Na scenie wystąpiło 360 artystów: chórzyści, muzycy, tancerze.

 

Matka Najświętsza stała się w ten sposób kolejną bohaterką widowisk ewangelizacyjnych organizowanych w Spodku. Był już m.in. "Franciszek" czy "Jonasz". - Okazja jest niezwykła: za dwa lata, w 1925 roku, archidiecezja katowicka będzie przeżywać sto lat swojego istnienia - wyjaśniał przed widowiskiem ks. Robert Kaczmarek z Katolickiej Fundacji Młodzi dla Młodych, producent spektaklu. - Chcemy w ten sposób rozpocząć przygotowania do tego wielkiego jubileuszu - dodawał.

 

Tłumy widzów z całej archidiecezji przyjechały do Katowic, by zobaczyć najnowsze dzieło w reżyserii Mariusza Kozubka. Najdłuższą podróż musiała odbyć grupa z jednej z parafii pod Stuttgartem - przejechali ponad 1000 km. Zebranych powitali abp Adrian Galbas i Marcin Krupa - prezydent Katowic.

 

W rolę Maryi wcieliły się jednocześnie dwie artystki: Wioletta Białk, wokalistka chorzowskiego Teatru Rozrywki i tancerka Ellen Bremer, Australijka, która występuje w spektaklach baletowych na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu. Natomiast w roli Jej Syna wystąpili: Piotr Brodziński, wokalista związany z chorzowskim Teatrem Rozrywki oraz Alberto Pecetto, Włoch, tancerz Opery Śląskiej w Bytomiu.

 

Autorem muzyki do spektaklu jest Piotr Solorz. Stworzył on fuzję oratorium i musicalu, z inspiracjami muzyką filmową. - Są długie formy, są formy songów, popowe i folkowe, które odnoszą się do gór, do Koniakowa, do muzyki śląskiej - mówił w czasie konferencji przed widowiskiem Piotr Solorz.

 

Jak już zapowiedzieli organizatorzy, to nie ostatnie takie wydarzenie. Kolejne widowisko zaplanowane jest już za dwa lata.

 

msp / prze / katowice.gosc.pl

Najnowsze

29 maj 2024

Spotkanie z księżmi przechodzącymi na emeryturę

W środę 29 maja księża, którzy osiągnęli wiek emerytalny otrzymali dekrety zwalniające...

29 maj 2024

Spotkanie kapituły nagrody Lux ex Silesia

28 maja br. nowi członkowie kapituły rozpoczęli czteroletnią kadencję.

27 maj 2024

Piekary mężczyzn 2024. Nabożeństwo majowe

Piekarska pielgrzymka zakończyła się modlitwą, którą poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert...

27 maj 2024

Piekary mężczyzn 2024. Godzina ewangelizacyjna

Przygotowali ją alumni i przełożeni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

26 maj 2024

Prymas Polski w Piekarach: świat potrzebuje dziś ojców, odrzuca zaś panów

Abp Wojciech Polak przewodniczył Pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej.

26 maj 2024

Abp Galbas w Piekarach: Kościół ma serce

– Kościół to nie jest grupka, partyjka, zbieranina, to nie jest klub...