Z inicjatywy metropolity katowickiego arcybiskupa Adriana Galbasa, 21 grudnia przed południem, odbyło się przedświąteczne spotkanie bożonarodzeniowe. Wzięli w nim udział katowiccy arcybiskupi seniorzy, biskupi pomocniczy, przedstawiciele Śląskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej na czele z biskupem Marianem Niemcem z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, przedstawiciele władzy centralnej i samorządowej, przedstawiciele innych religii, służb mundurowych, świata nauki i instytucji kultury województwa śląskiego. Wręczone biskupom przez przedstawicieli harcerstwa betlejemskie światło pokoju na skutek trwającego w Palestynie konfliktu zbrojnego dotarło w tym roku na Śląsk inną niż zazwyczaj drogą – przez Jordanię.

W swoim słowie skierowanym do zebranych arcybiskup Adrian Galbas podkreślił, że święta Bożego Narodzenia w polskiej tradycji zawsze były naznaczone pragnieniem bliskości, porozumienia i dialogu. – Zapraszając tu Państwa, chciałem wam bardzo serdecznie podziękować za każde dobro, które czynicie na co dzień, a także za życzliwość wobec wspólnoty Kościoła, za dobrą współpracę, która zawsze owocuje konkretnym dobrem dla konkretnego człowieka i dla całej wspólnoty ludzkiej, stwierdził i dodał: - Chciałbym ze swej strony wyrazić gotowość do takiej współpracy ze wszystkimi, także z przedstawicielami nowych władz. Możemy się różnić w widzeniu niektórych spraw, możemy kierować się różnymi motywacjami, możemy mieć różne argumenty. Tam jednak, gdzie jest wola spotkania, bez uprzedzeń i stereotypów, za to z szacunkiem i gotowością do tego, by wzajemnie ofiarować sobie uważność i życzliwość, tam nie ma pokonanych. 

Za motto swojej bożonarodzeniowej refleksji metropolita katowicki obrał psalm 85, przede wszystkim dlatego - jak stwierdził - że proroczo zapowiada on to, co stało się w Betlejem. - Ten optymistyczny i entuzjastyczny psalm dawno już wszedł do liturgii adwentowej i bożonarodzeniowej - powiedział, dodając: - Szczególnie chodzi o miłosny uścisk łaskawości i wierności albo, jak znajdziemy w innych przekładach, miłości i prawdy, o pocałunek sprawiedliwości i pokoju oraz o słowa, że „wierność z ziemi wyrośnie, a sprawiedliwość spojrzy z nieba” (Ps 85,12). To prawdziwie świąteczne spotkanie. Wszystkie te cnoty wygnane z ziemi i z serca człowieka na skutek grzechu pierworodnego, teraz dzięki Chrystusowi i w Chrystusie radośnie spotykają się ze sobą, przynosząc człowiekowi i światu dobroć i nadzieję”. 

Bożonarodzeniowe życzenia przekazali zebranym również: biskup Marian Niemiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, małżonkowie Dorota i Jan Anderka ze wspólnoty Domowego Kościoła Archidiecezji Katowickiej oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.

Pełny tekst słowa wygłoszonego przez abp. Galbasa

Galeria zdjęć

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.