Abp Wiktor Skworc przewodniczył 3 września w Jastrzębiu-Zdroju uroczystej Eucharystii w 39. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. W wydarzeniu uczestniczył premier RP Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele rządu i samorządu, europosłowie oraz osoby związane z działalnością „Solidarności”, w tym jej szef Piotr Duda.

Metropolita katowicki w jastrzębskiej świątyni przypomniał, że, wspominając wydarzenia sprzed 39 laty, dziękujemy za ludzi „Solidarności”, „którzy mieli poczucie godności człowieka i obywatela oraz ciążących na nim obowiązków wobec całości narodu i państwa”. 

Odnosząc się do wydarzeń z Jastrzębia, abp Skworc zauważył, że to właśnie w kościele pw. Matki Kościoła, „budowanym pracą i ofiarą jastrzębskich górników, głoszona Ewangelia uwalniała ludzi pracy, spętanych przemocą komunistycznego systemu”. – To tu mieszkańcy tego miasta, tworzący wspólnotę na fundamencie wiary, stanęli z kolan z poczuciem godności i stanowczo upomnieli się o prawa człowieka i o prawa pracownicze – mówił. 

– Wszystkim nam bliski jest ideał społecznego solidaryzmu, zbudowanego na fundamentach porozumień. To mocne fundamenty pod pokój społeczny i ład moralny. Obrona i przekaz wartości, o które walczyli nasi poprzednicy, także 39 lat temu tutaj w Jastrzębiu, zależy od każdego z nas... To dziedzictwo jest darem i zadaniem! – powiedział metropolita katowicki.

Po Eucharystii uczestnicy udali się pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy KWK „Zofiówka”. Tam przemówił premier RP Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że robotnicy w 1980 mieli wielką odwagę przeciwstawienia się złu, jakie reprezentowała władza komunistyczna. Zaakcentował, że robotnicy „walczyli o godność, o normalność”.

– Wszystkim robotnikom, którzy są z nami dzisiaj w różnych miejscach, chciałbym złożyć w imieniu wszystkich Polaków ogromne podziękowanie za waszą wytrwałość, za waszą walkę o prawa pracownicze – dodał.

Do zebranych przemawiał również przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Odczytano także list prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości.

Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, które na fali strajków z 1980 robotnicy podpisali z komunistyczną władzą. W wyniku podpisanego dokumentu górnicy uzyskali m.in. rezygnację z czterobrygadowego systemy pracy oraz wolne soboty i niedziele, jak również upomnieli się o jednolite w całej Polsce świadczenia rodzinne.

ZOBACZ TRANSMISJĘ HOMILIĘ METROPOLITY KATOWICKIEGO

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

/fot. ks. S. Kreczmański/

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.