W kościele pw. Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Katowicach metropolita katowicki przewodniczył nabożeństwu posłania przed tegorocznymi rekolekcjami Ruchu Światło-Życie.

Odpowiedzialni otrzymali świece i błogosławieństwa na czas pełnionej posługi.

- Przede wszystkim bardzo wam dziękuję za poświęcony czas. To jest największy dar, który człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi. Dziękuję za wasze świadectwo szczególnie wobec młodych, których będziecie prowadzić drogami wiary – powiedział abp Skworc.

W swoim słowie zwrócił uwagę, że przeżywany aktualnie w Kościele czas jest bardzo bogaty w treści. – Papież Franciszek ogłosił Rok św. Józefa. Ojciec Święty chce, abyśmy i my całą rzeczywistość obejmowali „ojcowskim sercem”. Dzisiejszy człowiek bardzo potrzebuje tego ojcowskiego i macierzyńskiego serca – zauważył metropolita. - Życzę Wam, aby dzięki waszej posłudze wszyscy uczestnicy rekolekcji właśnie tego serca, czyli miłości Chrystusa i Kościoła doświadczali – dodał.

Abp Skworc przywołał fragment Ewangelii opisujący spotkanie Zmartwychwstałego z apostołami zgromadzonymi w Wieczerniku, podczas którego padły słowa: „Pokój wam! Jak Mnie posłał Ojciec, tak i Ja was posyłam. Weźmijcie Ducha Świętego! (por. J 20,21-22)”.  – Jezus nie wyposaża posyłanych uczniów w specjalny plecak z ekwipunkiem. On daje im Ducha Świętego. Niech więc Duch Święty będzie najważniejszym „wyposażeniem” w waszej misji – życzył rekolekcyjnym diakoniom, tłumacząc, że z misją i posłaniem w Kościele zawsze związana jest konkretna łaska Boża, na którą trzeba się otworzyć i przyjąć.

Nabożeństwo posłania poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. Waldemara Maciejewskiego, diecezjalnego moderatora Ruchu Światło-Życie.

W homilii ks. Maciejewski zachęcał do bezgranicznego zaufania Jezusowi. – Ważne, abyśmy także w kontekście zbliżających się rekolekcji nie myśleli, że jesteśmy zdani tylko na siebie. Odkrywajmy moc działania Jezusa – mówił.

Nawiązując do odczytanej niedzielnej Ewangelii opisującej burze na jeziorze, zauważył, że zaistniała sytuacja „uspokoiła się” na słowa wypowiedziane przez Jezusa, które „wprowadziło pokój, uciszyło wiatr i uspokoiło fale”. – Trzeba i nam przylgnąć do tego Słowa, bo jest to jedyna droga i jedyny sposób na uspokojenie burz i nawałnic naszego życia – podkreślił.

Na koniec ks. Moderator zaprosił wszystkich do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, które zadawali sobie uczniowie: „Kim właściwie On jest, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?”. – Musimy i my odpowiedzieć sobie na to pytania. Kim On właściwie jest dla mnie? Odpowiedź na to pytanie będzie nam pomocna na rekolekcjach, bo tą odpowiedzią będziemy mogli dzielić się z tymi, do których zostajemy posłani – dodał.

galeria zdjęć

Najnowsze

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...