W kościele pw. Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Katowicach metropolita katowicki przewodniczył nabożeństwu posłania przed tegorocznymi rekolekcjami Ruchu Światło-Życie.

Odpowiedzialni otrzymali świece i błogosławieństwa na czas pełnionej posługi.

- Przede wszystkim bardzo wam dziękuję za poświęcony czas. To jest największy dar, który człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi. Dziękuję za wasze świadectwo szczególnie wobec młodych, których będziecie prowadzić drogami wiary – powiedział abp Skworc.

W swoim słowie zwrócił uwagę, że przeżywany aktualnie w Kościele czas jest bardzo bogaty w treści. – Papież Franciszek ogłosił Rok św. Józefa. Ojciec Święty chce, abyśmy i my całą rzeczywistość obejmowali „ojcowskim sercem”. Dzisiejszy człowiek bardzo potrzebuje tego ojcowskiego i macierzyńskiego serca – zauważył metropolita. - Życzę Wam, aby dzięki waszej posłudze wszyscy uczestnicy rekolekcji właśnie tego serca, czyli miłości Chrystusa i Kościoła doświadczali – dodał.

Abp Skworc przywołał fragment Ewangelii opisujący spotkanie Zmartwychwstałego z apostołami zgromadzonymi w Wieczerniku, podczas którego padły słowa: „Pokój wam! Jak Mnie posłał Ojciec, tak i Ja was posyłam. Weźmijcie Ducha Świętego! (por. J 20,21-22)”.  – Jezus nie wyposaża posyłanych uczniów w specjalny plecak z ekwipunkiem. On daje im Ducha Świętego. Niech więc Duch Święty będzie najważniejszym „wyposażeniem” w waszej misji – życzył rekolekcyjnym diakoniom, tłumacząc, że z misją i posłaniem w Kościele zawsze związana jest konkretna łaska Boża, na którą trzeba się otworzyć i przyjąć.

Nabożeństwo posłania poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. Waldemara Maciejewskiego, diecezjalnego moderatora Ruchu Światło-Życie.

W homilii ks. Maciejewski zachęcał do bezgranicznego zaufania Jezusowi. – Ważne, abyśmy także w kontekście zbliżających się rekolekcji nie myśleli, że jesteśmy zdani tylko na siebie. Odkrywajmy moc działania Jezusa – mówił.

Nawiązując do odczytanej niedzielnej Ewangelii opisującej burze na jeziorze, zauważył, że zaistniała sytuacja „uspokoiła się” na słowa wypowiedziane przez Jezusa, które „wprowadziło pokój, uciszyło wiatr i uspokoiło fale”. – Trzeba i nam przylgnąć do tego Słowa, bo jest to jedyna droga i jedyny sposób na uspokojenie burz i nawałnic naszego życia – podkreślił.

Na koniec ks. Moderator zaprosił wszystkich do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, które zadawali sobie uczniowie: „Kim właściwie On jest, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?”. – Musimy i my odpowiedzieć sobie na to pytania. Kim On właściwie jest dla mnie? Odpowiedź na to pytanie będzie nam pomocna na rekolekcjach, bo tą odpowiedzią będziemy mogli dzielić się z tymi, do których zostajemy posłani – dodał.

galeria zdjęć

Najnowsze

25 lipiec 2021

Błogosławieństwo pojazdów w Tychach

Uroczystej sumie odpustowej w parafii pw. św. Krzysztofa przewodniczył bp Adam Wodarczyk...

19 lipiec 2021

Podziękowanie za kondolencje

Bp Adam Wodarczyk dziękuje za modlitwę i słowa wsparcia w związku ze...

17 lipiec 2021

Wielki Ślązak trafił na pomnik

Tym Ślązakiem jest Henryk Sławik. Bohater, który w czasie II wojny światowej...

14 lipiec 2021

Chcemy pomagać osobom, które mogły doznać skrzywdzenia w Kościele

Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej oraz Przewodniczący Zespołu...

12 lipiec 2021

Święto Leśników w katedrze

Pracownicy Lasów Państwowych zgromadzili się w katowickiej katedrze poniedziałek 12 lipca na...

09 lipiec 2021

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

DO WIERNYCH I DUCHOWIEŃSTWA ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ