Uroczystej sumie odpustowej w parafii pw. św. Krzysztofa przewodniczył bp Adam Wodarczyk. Tradycyjnie po jej zakończeniu przejechał ulicami miasta, by pobłogosławić zaparkowane wzdłuż ulic samochody i ich kierowców.

Zebranych tłumnie tyszan oraz mieszkańców z całej archidiecezji powitał proboszcz ks. Zenon Ryzner. - Wzywamy wstawiennictwa św. Krzysztofa, bo dzięki tej szczególnej ochronie wspomożyciela, tego, który jest z nami w drodze, nasze życie jest bezpieczniejsze. Prosimy także o opiekę Matkę Bożą Dobrej Drogi - podkreślił.
Biskup Wodarczyk przypomniał o cudzie, znaku rozmnożenia chleba, jaki uczynił Bóg przez ręce proroka Elizeusza. To zapowiedź działania Jezusa. - A to z kolei zapowiedź zgromadzenia, w którym my uczestniczymy. Jezus obecny pomiędzy nami, tak jak był obecny wśród rzesz, które karmił chlebem, dokona kolejnego cudu pomnożenia. Pomnożenia, które jest największym cudem, a w którym mamy łaskę, przywilej uczestniczyć. Oto w tej Eucharystii za chwilę chleb stanie się Ciałem, a wino - Krwią. Zostaną po raz kolejny złożone w bezkrwawej ofierze Nowego Przymierza - mówił kaznodzieja. Biskup Adam przypomniał, że każdy nosi w sobie głód ducha, który przynosi ze sobą na Eucharystię. Zaprosił również do tego, by czerpiąc z Eucharystii, pokazywać innym Boga pośród nas. - Że jest namacalnie obecny, działa, chce naprawdę, abyśmy dotknięci Jego łaską doświadczyli cudu pomnożenia, który się w nas dokonuje - dodał.
Hierarcha zauważył również, że Bóg potrzebuje niewiele od człowieka, by móc się nim posłużyć: w Ewangelii wystarczyły dwie ryby i pięć chlebów. - W przypadku waszego patrona to "niewiele", co dawał, to była służba ludziom, którą - według tradycji - wykonywał, przenosząc ludzi z jednej strony rzeki na drugi. Tam doświadczył tej łaski, że niósł samego Boga. W tym znaku Krzysztofa niosącego Jezusa jest też pewna myśl dla naszego życia. Tego Chrystusa możemy zanieść w naszą codzienność poprzez wiarę i poprzez to "niewiele", co możemy uczynić, dobro, którym możemy się dzielić - mówił kaznodzieja.

Po Mszy św. bp Wodarczyk pobłogosławił pojazdy i ich kierowców. Tradycyjnie odbyło się to z naczepy samochodu jadącego wzdłuż tyskich ulic. Pierwszy pobłogosławiony został nowy samochód tyskiej straży pożarnej.
Święty Krzysztof patronem Tychów został ogłoszony w 1998 roku.

Marta Sudnik-Paluch

Najnowsze

25 wrzesień 2021

30-lecie posługi Misjonarek Miłości w Katowicach

Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego została odprawiona w sobotę w parafii...

25 wrzesień 2021

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

Msza św. w intencji Arcybiskupa seniora będzie sprawowana się w poniedziałek (27.09)...

24 wrzesień 2021

Trwają przygotowania do beatyfikacji

– Sługa Boży ks. Jan Macha może dodać odwagi do odnowienia relacji...

22 wrzesień 2021

Dni Formacyjne dla Księży Dziekanów

W dniach 20-22 września br. w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej...

22 wrzesień 2021

Dyrektor Wydziału Katechetycznego z nowym zadaniem

Ks. prof. UŚ Roman Buchta został wybranym nowym Przewodniczącym Stowarzyszenia Katechetyków Polskich...

22 wrzesień 2021

Dom rekolekcyjny "Tabor" pobłogosławiony

Metropolita katowicki pobłogosławił dom rekolekcyjny "Tabor", będący częścią Ośrodka Spotkań i Formacji...