O tym, że z czczonego w Pszowie obrazu Maryja uśmiecha się do każdego, niezależnie od jego kondycji duchowej, mówił 8 września abp Wiktor Skworc.

Znacznie mniej ludzi, niż w zwykłych latach, zjawiło się na odpuście u Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie. Miało to związek nie tylko z pandemią. Z powodu beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego w niedzielę 12 września, suma odpustowa w Pszowie została przesunięta na wcześniejszy termin. Została wyjątkowo odprawiona w samą uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w środę 8 czerwca.

Ponieważ to dzień roboczy, w pszowskiej bazylice nie było tłoku. Ponadto kilkudziesięciu modlących się ludzi stało przed bazyliką.

Piechotą 16 km
Pomimo niewielkiej frekwencji, wiernym z kilku parafii ziemi rybnickiej, wodzisławskiej i raciborskiej udało się podtrzymać tradycję pieszych pielgrzymek do Pszowa. Zjawili się piechotą – choć w okrojonym składzie – między innymi ludzie z Wodzisławia Śląskiego-Kokoszyc czy z osiedla Wrębowa w Rybniku-Niedobczycach.

Piechotą przyszli też ci, którzy mieli najdalej: mieszkańcy centrum Rybnika. Ich trasa liczy około 16 km. Aby zdążyć na 17.00, wyruszyli spod rybnickiego „starego” kościoła Matki Bożej Bolesnej już w południe. – Idzie nas 17, mniej niż w zwykłych latach, ale ponad 2 tysiące ludzi idzie z nami duchowo. To też ważne, ale chcielibyśmy, żeby więcej rybniczan szło jednak też fizycznie, żeby ta pielgrzymka nam nie znikła! To jest pielgrzymka ślubowana, może nawet już 250-letnia – opowiedzieli Gościowi Katowickiemu jej uczestnicy.

Uśmiech dla każdego
Sumie odpustowej przewodniczył arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. W homilii mówił o tym, że dary Ducha Świętego w Matce Bożej obficie owocowały. Wskazał jeden z darów, o którym wspomniał św. Paweł wspomniał w Liście do Galatów, „wyrażającym stan ducha, który nie jest przykry, szorstki, twardy, ale delikatny, wspierający, niosący pocieszenie". – Osoba, która posiada tę cechę, owoc Ducha Świętego, pomaga innym czynić ich egzystencję bardziej znośną – powiedział. – Jest to sposób traktowania bliźnich, który przejawia się w różnych formach, jako uprzejmość w traktowaniu, jako troska o to, by nie zranić słowami lub gestami, jako staranie aby ulżyć ciężaru, wiąże się to z wypowiadaniem słów otuchy, które koją, umacniają, dają pociechę, które pobudzają, a nie słów, które poniżają, zasmucają, drażnią czy karcą – dodał.

Arcybiskup wskazał, że ten wspomniany przez św. Pawła owoc Ducha Świętego pasuje do Maryi jak do nikogo innego i świetnie Ją charakteryzuje. – Doświadczamy tego szczególnie w tym sanktuarium, gdzie Maryja czczona jest jako uśmiechnięta do wszystkich i do każdego. Niezależnie od jego kondycji duchowej do każdego się uśmiecha. To Ona, uśmiechając się, wypowiada słowa otuchy, które koją, umacniają i dają pociechę – zauważył.

Związek pokoju z uśmiechem
Metropolita katowicki powtórzył też w homilii wypowiedzianą na początku Mszy św.modlitwę: „Boże udziel nam łaski, aby święto narodzenia Maryi utwierdziło nas w pokoju”.

– Chciałoby się powiedzieć: W tak bardzo potrzebnym pokoju, w tych niespokojnych czasach. Moi drodzy, możemy łatwo stwierdzić, że istnieje związek między pokojem a uśmiechem. Maryja, w której pełnia darów Ducha Świętego owocuje również pokojem, przygarnia nas swoim matczynym sercem i uśmiechem. Tak wzmacnia się nasza maryjna duchowość, wyrażająca się zawsze wypowiadaniem słów otuchy, które koją, umacniają, dają pociechę, pobudzają, a nigdy słów, które poniżają, zasmucają, drażnią czy gardzą – powiedział. – Moi drodzy, módlcie się za siebie nawzajem i prośmy, żeby każdy pielgrzymujący do tego sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej doświadczył pokoju i odszedł stąd uśmiechnięty i umocniony. By umiał, jak sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński wszystko postawić na Maryję. Wstępujmy zatem w ślady tego sługi Bożego, wkrótce już błogosławionego, i zawierzajmy Maryi naszą teraźniejszość, codzienność i przyszłość. Módlmy się, żebyśmy mogli każdy dzień przeżywać w pokoju z Bogiem i bliźnimi, i trwać w radości i uśmiechu jak Maryja w pszowskim wizerunku – dodał.

Przemysław Kucharczak

Najnowsze

25 wrzesień 2021

30-lecie posługi Misjonarek Miłości w Katowicach

Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego została odprawiona w sobotę w parafii...

25 wrzesień 2021

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

Msza św. w intencji Arcybiskupa seniora będzie sprawowana się w poniedziałek (27.09)...

24 wrzesień 2021

Trwają przygotowania do beatyfikacji

– Sługa Boży ks. Jan Macha może dodać odwagi do odnowienia relacji...

22 wrzesień 2021

Dni Formacyjne dla Księży Dziekanów

W dniach 20-22 września br. w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej...

22 wrzesień 2021

Dyrektor Wydziału Katechetycznego z nowym zadaniem

Ks. prof. UŚ Roman Buchta został wybranym nowym Przewodniczącym Stowarzyszenia Katechetyków Polskich...

22 wrzesień 2021

Dom rekolekcyjny "Tabor" pobłogosławiony

Metropolita katowicki pobłogosławił dom rekolekcyjny "Tabor", będący częścią Ośrodka Spotkań i Formacji...