Uczestnicy wakacyjnych rekolekcji w niedzielę spotkali się na Dniu Wspólnoty w katedrze Chrystusa Króla. Dziękowali za wakacyjne wyjazdy i modlili się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Koncelebrowali ją bp Grzegorz Olszowski, moderatorzy diecezjalni: Ruchu Światło-Życie oraz Domowego Kościoła i księża zaangażowani w Ruch w parafiach. – Ruch Światło-Życie bywa nazywany również Oazą. Słowo to popularnie oznacza miejsce, gdzie jest woda, gdzie jest życie. Możemy powiedzieć, że dla nas chrześcijan, Oazą jest niedziela, Dzień Pański, bo właśnie w tym dniu spotykamy Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Ten dzień jest pod ochroną prawa Bożego i kościelnego. Chcielibyśmy, aby w naszym kraju był również pod skuteczna ochrona prawa stanowionego, ustawowego – mówił metropolita.

W swoim słowie abp W. Skworc przypomniał trzecie przykazanie Boże i wyjaśnił, że w prawie żydowskim odnosiło się ono do szabatu. – Dla chrześcijan dniem szabatu jest niedziela, Dzień Pański – pamiątka Zmartwychwstania Chrystusa, dnia, w którym nasz Zbawiciel wyprowadził nas z niewoli grzechu i obdarzył życiem wiecznym. Wzrastanie w osobistej świętości domaga się więc wolnej niedzieli jak Oazy, która stwarza możliwości budowania więzi z Bogiem poprzez modlitwę, rozważanie słowa Bożego i uczestnictwo w Eucharystii owocującej miłością siostrzana i braterską, prospołecznymi postawami. Skoro dla ludzi wierzących, dla chrześcijan niedziela jest dniem Pańskim, uobecnieniem Zmartwychwstania Pańskiego i czasem zawiązania wspólnoty, a dla wszystkich obywateli może być dniem wyciszenia, odpoczynku, spotkania z kulturą i naturą, to być może warto raz jeszcze uwierzyć nadziei, że jedynie łącząc siły w takim przeżywaniu niedzieli, możemy do czegoś dojść, czegoś razem dokonać, coś razem zbudować! Wspólnotę, bo „fratelli tutti” jesteśmy – jak tego chce św. Franciszek, a za nim papież Franciszek – przypomniał.

Abp W. Skworc zwrócił się do zgromadzonych z prośbą o poparcie (np. listami poparcia skierowanymi do posłów i senatorów) poselskiego projektu złożonego w Sejmie 29 lipca br. „o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta oraz niektóre dni”, którego celem jest uniemożliwienie obchodzenia ograniczeń handlu w niedzielę. – Wzmacniajcie swoją modlitwą i podpisem, póki nie jest za późno, społeczny ruch w obronie niedzieli jako dnia Boga i człowieka, jako dnia wolnego od niekoniecznej pracy, bo „Niedziela jest Boża i nasza”, jak to od lat płynęło i płynie z Piekar Śląskich – mówił. – Godzina Eucharystii, godzina świętej wieczerzy, jest godziną Jego przyjścia i zbawienia. Bądźcie wierni tej Godzinie! Bądźcie strażnikami Niedzieli. Niech zawsze i dla każdego będzie Oazą! – zakończył swoje słowo.

Po Mszy św. przyszedł czas na podziękowania. – Dziękujemy za nasze spotkanie, za to, że możemy tutaj być. Stajemy z owocami letnich oaz, rekolekcji – mówił ks. Waldemar Maciejewski, moderator Ruchu Światło-Życie. Podziękował za obecność i zaangażowanie metropolicie katowickiego, bp. Grzegorzowi Olszowskiemu, moderatorom, animatorom i odpowiedzialnym w rejonach. – Czas dnia wspólnoty w katedrze to czas, w którym nowe osoby podejmują odpowiedzialność za nasze rejony. Od tego roku nową parą diecezjalną są Dorota i Jan Anderka i chcemy ich przywitać. Dziękujemy tym, którzy przez ostatnie trzy lata podejmowali odpowiedzialność za Domowy Kościół – Marysi i Krzyśkowi, za wasze otwarte serca, Mogliśmy od was uczyć się służby dla Ruchu Światło-Życie, całego Kościoła – mówił ks. W. Maciejewski.

Z rąk abp Wiktora Skworca w czasie niedzielnego spotkania osiem nowych par rejonowych przyjęło świece, a moderator Domowego Kościoła – ks. Krzysztof Jarczyk – wręczył posłanie do nowej posługi. Swoje dekrety odebrało również 14 nowych moderatorów rejonowych.

Po wspólnej Mszy św. oazowicze wzięli udział w przeglądzie piosenki oazowej oraz w koncercie zespołu niemaGOtu. W tym roku w organizację wydarzenia włączył się Panteon Górnośląski, instytucja kultury powstająca w podziemiach katedry Chrystusa Króla.

Najnowsze

25 wrzesień 2021

30-lecie posługi Misjonarek Miłości w Katowicach

Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego została odprawiona w sobotę w parafii...

25 wrzesień 2021

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

Msza św. w intencji Arcybiskupa seniora będzie sprawowana się w poniedziałek (27.09)...

24 wrzesień 2021

Trwają przygotowania do beatyfikacji

– Sługa Boży ks. Jan Macha może dodać odwagi do odnowienia relacji...

22 wrzesień 2021

Dni Formacyjne dla Księży Dziekanów

W dniach 20-22 września br. w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej...

22 wrzesień 2021

Dyrektor Wydziału Katechetycznego z nowym zadaniem

Ks. prof. UŚ Roman Buchta został wybranym nowym Przewodniczącym Stowarzyszenia Katechetyków Polskich...

22 wrzesień 2021

Dom rekolekcyjny "Tabor" pobłogosławiony

Metropolita katowicki pobłogosławił dom rekolekcyjny "Tabor", będący częścią Ośrodka Spotkań i Formacji...