W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. z obrzędem wyznaczenia do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. W homilii wskazał na wartość Eucharystii i prosił, by stali się promotorami niedzieli jako Dnia Pańskiego.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że wskutek pandemii koronawirusa na dzień ustanowienia nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej Kościół lokalny czekał długo.  W tym czasie – jak podkreślił – „bardzo wielu chrześcijan angażowało się w różne formy ewangelizacji w Internecie, nazywanym niekiedy nowym kontynentem”. – I do tego środowiska odnosi się Jezusowy nakaz: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! (Mk 16, 15) – wyjaśniał abp Skworc przestrzegając jednocześnie przed niewłaściwym korzystaniem z Internetu.

Nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. działających w imieniu Kościoła prosił, by troszczyli się o osobistą wiarę i wiarę bliźnich. I by opierała się ona na zdrowej nauce (por. 2 Tm 4, 3). W tym kontekście zachęcał do wierności i wskazał na elementy zdrowej nauki katolickiej tożsamości: Katechizm Kościoła Katolickiego, nauczanie papieskie i kolegium biskupów.

Metropolita katowicki przypomniał, że Kościół w Polsce realizuje trzyletni program duszpasterski „Eucharystia daje życie”. – W tym roku uświadamiamy sobie, że jesteśmy „zgromadzeni na świętej wieczerzy” – mówił. – W przyszłym zaś, będziemy głosić: „posłani w pokoju” i zwrócimy uwagę na Eucharystię jako tajemnicę świętowaną z czym łączy się organicznie świętowanie Dnia Pańskiego. Jego szczytem jest udział w niedzielnej Mszy św. oraz przyjęcie Komunii świętej – dodał abp Skworc. Zaznaczył, że „nasze społeczeństwo powoli i z mozołem od roku 2018 r. wraca do tej tradycji opartej na Bożym i kościelnym przykazaniu”. – Ostatnio Sejm znaczącą większością głosów przyjął ustawę o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która, mamy nadzieję, uniemożliwi obchodzenie prawa, ustawy chroniącą obywateli, przede wszystkim kobiety od niekoniecznej, niedzielnej pracy i destrukcją fundamentalnych wartości – powiedział Metropolita Katowicki.

Zwrócił uwagę, że „każda Eucharystia jest powrotem do Wieczernika, do tego zbawczego wydarzenia, jakim było wydanie w ręce ludzi chleba i wina, Ciała i Krwi, złączone w poleceniem czynienia tego na Jego pamiątkę”. Tłumaczył, że zbawcze dzieło aktualizuje się podczas każdej Mszy świętej. – To On – tu i teraz – mocą Ducha Świętego – ponawia dla nas swoje zbawcze dzieło.

Nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. prosił o życie Eucharystią w rodzinach, promocję niedzieli jako Dnia Pańskiego i ofiarowanie czasu Kościołowi. – Prowadźcie swoje rodziny do Wieczernika i przypominajcie, iż błogosławieni są wezwani na ucztę Baranka; a jeszcze bardziej ci, którzy korzystając z tego zaproszenia w niej uczestniczą i z mandatu Kościoła rozdają Ciało i Krew, Chleb pielgrzymów; błogosławieni są ci, którzy zanoszą go zgodnie z tradycją Kościoła chorym, starszym, często zasłużonym i zawsze wiernym parafianom w podeszłym wieku – podkreślił.

Wyraził wdzięczność za to, że dzięki posłudze nadzwyczajnych szafarzy tak wielu diecezjan – „naszych bracia i sióstr, będzie mogło w Dzień Pański przyjmować Ciała Chrystusa, przemieniać się w Niego i budować Jego Mistyczne Ciało Chrystusa, Kościół – Wspólnotę, czyli Komunię” – podkreślił.

– Jest jeszcze jeden ważny aspekt waszego posługiwania: czynnik czasu – zaznaczył. –  Może jest tak, że czas podarowany bliźniemu do darującego wraca – zastanawiał się. Jednocześnie wyraził nadzieję, że „czas przez ofiarowany przez nadzwyczajnych szafarzy na posługę zostanie pomnożony, aby go zawsze starczało dla najbliższych, dla rodziny żony i dzieci”. Prosił już teraz, by w ostatnią niedzielę maja darowali swój czas pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. – Bądźcie w swoim środowisku ambasadorami tego wydarzenia i jego sługami na wielu płaszczyznach (…) Już dziś w imieniu tych, którym usłużycie mówię w imieniu Kościoła: Bóg zapłać – zakończył.

Ks. Rafał Skitek / KAI

GALERIA ZDJĘĆ

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.