O misji głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie mówił 17 sierpnia w homilii w katowickiej katedrze dyrektor Wydziału Duszpasterskiego ks. Roman Chromy, na Mszy św. w uroczystość św. Jacka.

Święty Jacek jest patronem archidiecezji katowickiej. Ten Ślązak i dominikanin głosił Ewangelię na ogromnym obszarze Europy Środkowej. Dzięki jego misji Polska została powtórnie i głębiej schrystianizowana, bo wcześniej wśród ludu, który niedawno porzucił pogaństwo, korzenie chrześcijaństwa były jeszcze dosyć powierzchowne.

Homilię na Mszy św. w uroczystość św. Jacka wygłosił w katedrze ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego katowickiej kurii. Zastanawiał się w niej nad tym, jak wyjść ze strefy swojej życiowej wygody i przejąć się na nowo misją głoszenia Ewangelii. Podkreślił, że w wyjściu z tej strefy własnej wygody może pomóc nam Pan Bóg.

Wskazał przykład powołania przez Jezusa apostołów Piotra i Andrzeja oraz Jakuba i Jana, którzy zostawili swoje łodzie i swoich krewnych, natychmiast idąc za Jezusem.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że zarówno świeccy, jak i duchowni nie mogą w misji ewangelizacyjnej liczyć wyłącznie na własne siły. - Ta pokusa jest bardzo mocna. Niech ten obraz, wynikający ze słów Chrystusa "Pójdźcie za Mną", stale nam towarzyszy, bo w pójściu za Chrystusem jest porządek. On jest pierwszy, a my, uczniowie, idziemy za Nim - powiedział.

Na zakończenie Mszy św. abp Wiktor Skworc podziękował pracownikom instytucji diecezjalnych, takich jak Księgarnia św. Jacka, Instytut Gość Media (czyli Gość Niedzielny i Radio eM), Apostolstwo Chorych. Podziękował też kanonikom gremialnym za modlitwę w intencji archidiecezji. Wyraził radość z obecności w katedrze braci dominikanów. - Cieszę się bardzo, że jesteście wkomponowani w rzeczywistość naszego miasta i w rzeczywistość naszego Kościoła diecezjalnego - powiedział.

Na koniec Mszy św. arcybiskup ogłosił nazwisko laureata tegorocznej nagrody Lux ex Silesia (Światło ze Śląska). Ma ją otrzymać w październiku trener Antoni Piechniczek.

Przemysław Kucharczak / Foto Gość

Najnowsze

03 październik 2022

Alumni WŚSD rozpoczęli nowy rok formacji

Klerycy, w tym 10 rozpoczynających w murach seminarium rok propedeutyczny, i ich...

02 październik 2022

Jubileusz 75-lecia DA

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. z okazji jubileuszu 75-lecia DA w Katowicach.

30 wrzesień 2022

Szkolenie proboszczów i administratorów parafii

W dniach 29-30 września w auli Wydziału Teologicznego UŚ, obyło się szkolenie...

29 wrzesień 2022

Poświęcajmy czas konkretnemu człowiekowi

W Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej odbyły się Dni Skupienia dla...

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...