– Naszą wiarę wyznajemy nie tylko słowem, ale nade wszystko obecnością przed Twoim piekarskim wizerunkiem – powiedział reprezentant mężczyzn witając w imieniu zebranych na pielgrzymce wizerunek Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Marcin Świerad, lekarz i członek Zakonu Maltańskiego zabrał głos jako przedstawiciel zebranych na piekarskiej kalwarii mężczyzn. – Naszą wiarę wyznajemy nie tylko słowem, ale nade wszystko obecnością przed Twoim piekarskim wizerunkiem. Wpisujemy się tym samym w wielowiekową sztafetę pokoleń. Obecnością wyznajemy wiarę naszych przodków, naszych dziadków i ojców, przekazując ją tym samym kolejnym generacjom, naszym dzieciom i wnukom – mówił.

Nawiązując do encykliki Redmeptor hominis, przypomniał, że „człowiek jest drogą Kościoła, a drogą człowieka jest Kościół”. – Matko pielgrzymów! Jesteśmy pielgrzymami, jesteśmy ludźmi drogi. Ochrzczeni i wychowani w wierze rodziców obraliśmy drogę, której na imię Jezus i Jego Kościół. Wchodząc na nią wyraziliśmy zgodę na przyjęcie tego, co owa droga z sobą przynosi, a zwłaszcza na Osobę Przewodnika. Jemu zaufaliśmy. W Niego uwierzyliśmy – podkreślił Marcin Świerad.

W imieniu zgromadzonych podziękował za posługę „piekarskiego pielgrzyma” kard. Karola Wojtyły oraz obecnych pasterzy Kościoła katowickiego. – Dziękujemy za pełnioną „W Duchu Świętym”, w duchu Wieczernika posługę abp. Wiktora Skworca. Zawierzmy Ci abp. Adriana Galbasa. Niech wśród życia dróg niesie nam radosną wieść, że Bóg przychodzi władać, niech przynosi pokoju dar (parafrazując oazową piosenkę „Zwiastunom z gór” i odnosząc ją do zawołania abp. Adriana „Pax Christi!”) – powiedział.

Najnowsze

20 wrzesień 2023

Abp Galbas w Licheniu: Parafia musi być wcielona

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona w pierwszym dniu II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia...

18 wrzesień 2023

Dzień Wspólnoty Dzieci Maryi 2023

W trakcie Eucharystii pod przewodnictwem bp Adama Wodarczyka dziękowano za wakacyjne rekolekcje...

14 wrzesień 2023

Odszedł Pierwszy Biskup Gliwicki

Kondolencje metropolity katowickiego w związku ze śmiercią bpa Jana Wieczorka

13 wrzesień 2023

Zmarł biskup Jan Wieczorek (1935-2023)

Pierwszy ordynariusz diecezji gliwickiej zmarł w środę 13 września w godzinach wieczornych

11 wrzesień 2023

Zmiany personalne w archidiecezji (aktualizacja)

Publikujemy uaktualnioną listę zmian personalnych.

10 wrzesień 2023

Arcybiskup Adrian Galbas do katechetów

Msza sprawowana 9 września w Katedrze Chrystusa Króla zainaugurowała nowy rok katechetyczny.